Archiwum 16 listopada 2019


lis 16 2019 Wyjaśnienie Twin Peaks część 1/4
Komentarze (0)

Witam. Poniżej znajdują się moje notatki, które robiłem podczas oglądania "Twin Peaks ACTUALLY EXPLAINED (No, Really)". To trwająca 4,5h analiza w języku angielskim. Jej autor wyjaśnił całe Twin Peaks. Zachowałem chronologię autora i podzieliłem całość na 23 części/odcinki. Notatki mogą się przydać komuś kto nie ma czasu obejrzeć analizy albo nie zna za dobrze angielskiego. Sama analiza przeszła bez większego echa w Polsce. Zbytnio się nie dziwię, bo ciężko po obejrzeniu analizy napisać w skrócie o czym jest Twin Peaks. Chyba łatwiej byłoby napisać pracę dyplomową niż krótki artykuł. Dlatego zrobiłem notatki zamiast krótkiego streszczenia. Każde tl;dr byłoby krzywdzące dla Lyncha i Twin Peaks.

Link do oryginału: https://www.youtube.com/watch?v=7AYnF5hOhuM

Spis treści:
1. WSTĘP
2. CATCHING THE BIG FISH
3. THE KEY THAT OPENS THE BOX
4. FIRE IS COMING
5. GOTTA LIGHT?
6. THE ONE ARMED MAN
7. A CIRCLE OF PAIN
8. GARMONBOZIA
9. THE MAGICIAN LONGS TO SEE
10. THE MIND IS A DETECTIVE
11. PLOT DEVICES
12. YOU CAN’T GO HOME AGAIN
13. FEELING THE AIR
14. THE WHITE HORSE
15. IDENTITY CRISIS
16. COINCIDENCE AND FATE
17. THE ROADHOUSE
18. RUNNING OUT OF SAND
19. IT IS IN OUR HOUSE NOW
20. THIS THING OF TWO COOPERS
21. WHO IS JUDY?
22. “DIANE…?”
23. WHAT YEAR IS THIS?

 

 

 

1. WSTĘP

- Od 0:00 do 20:23

- Autorem tej analiza jest twórca kanału Twin Perfect i będę go nazywał po prostu „autorem”.

- Analiza obejmuje całość – sezony 1, 2, film i sezon 3.

- Autor będzie się posługiwał cytatami z wywiadów Lyncha i w analizie często wrzuca fragmenty z wypowiedzi Lyncha. Posługuje się też fragmentami Twin Peaks i przygotował wiele swoich grafik z wyjaśnieniami. Będę je wrzucał w komentarzach.

- We wstępie głównie ostrzega przed oglądaniem, żeby nie popsuć sobie powrotu do tego serialu.

- Lynch woli do nas przemawiać obrazami i emocjami niż słowami.

- Lynch nie lubi dawać ludziom wyjaśnień. Woli by interpretowali wszystko po swojemu.

- Twin Peaks jest zbudowane na tajemnicy, więc oglądając / czytając tę analizę możecie popsuć sobie przyjemność z kolejnego seansu serialu.

- Autor tłumaczy, że będzie skupiał się na Lynchu, bo ten brał pomysły od Frosta i przerabiał je według swojego widzimisię, więc trudno sprecyzować co pochodzi od kogo. Sam Lynch uważał, że Twin Peaks po prostu ma dwóch autorów i tyle.

- Książki Frosta są ok jeśli chodzi o rozbudowanie świata, ale nie pomagają w wytłumaczeniu serialu.

- Autor ostrzega, że do zrozumienia analizy będzie potrzeba omówić wiele aspektów, więc trochę to potrwa.

- Kluczowe do zrozumienia Twin Peaks jest poznanie historii samego serialu – jego powstania, skasowania i powrotu, bo to miało wpływ na to co się działo w serialu.

- Lynch miał zrobić serial w stylu Blue Velvet, wokół historii morderstwa. To w tych czasach był niespotykany format serialu. Nikt nie wierzył w sukces. Mimo to ludzie oszaleli na jego punkcie.

- Serial to opera mydlana z kryminalną zagadką, elementami sitcomu i paranormalnymi wątkami, więc to była cała telewizja w jednym serialu. Punktem centralnym jest Laura Palmer.

- W drugim sezonie producenci wymusili rozwiązanie zagadki zabójstwa i Lynch się zdenerwował i odszedł, wrócił dopiero na dwa ostatnie odcinki, by zakończyć serial według własnego pomysłu. Wkurzył się, bo rozwiązanie nigdy miało się nie pojawić. Po rozwiązaniu zagadki serial umarł, a pozostałe odcinki (oprócz dwóch ostatnich) to karykatura – próba podróbki stylu Lyncha.

- Josie zaklęta w drzewie to pomysł Lyncha, ale droga prowadząca do tego rozwiązania mogła być inna.

- Autor mówi o wpływie TP na inne seriale i krótko wspomina o popularnych interpretacjach całego TP.

- Jeśli chodzi o film to Frost chciał kontynuacji, ale Lynch postawił na swoim i zrobił prequel. Czuł, że musi się skupić na Laurze. Widzowie zjechali film, bo nie interesowała ich historia postaci, o której już tyle wiedzieli. Lynch uświadomił sobie, że ta historia jest martwa i nikogo Laura już nie interesuje.

- Mimo śmierci serialu internet kontynuował sen o Twin Peaks ciągle o nim pisząc, analizując i tworząc memy. To sprawiło, że Twin Peaks powróciło z sezonem 3. To co tak silnie działało na fanów to tajemnica. Tajemnica przywróciła Twin Peaks do życia. Widzowie liczyli na odpowiedzi w sezonie 3.

- Twin Peaks powróciło, ale było już czymś innym niż ludzie chcieli. To nie było stare TP.

- Sezon 3 nie dał żadnych odpowiedzi, ale w ogóle nie był potrzebny, by je poznać, bo już po 2 sezonie wszystko było jasne. I zrozumienie dwóch pierwszych sezonów i filmu pozwala zrozumieć sezon 3.

- We wstępie były same oczywistości, ale to wszystko będzie miało wpływ na los bohaterów w samym serialu. W następnych częściach będą już odpowiedzi, więc jak ktoś się rozmyślił to dalej proszę nie czytać.

 


 

2. CATCHING THE BIG FISH

- Od 20:23 do 40:51

- Lynch mówi, że wskazówki są piękne, bo my wszyscy jesteśmy detektywami.

- Autor przypomina 3 podstawowe interpretacje i zapowiada, że przedstawi czwartą, która wszystko wyjaśni.

- Twin Peaks to seria wskazówek, które prowadzą do odpowiedzi, ale trzeba patrzeć na to od tyłu. Jest pewna idea w serialu i od niej wszystko wychodzą wszystkie wątki. Pewne wątki mogą się ze sobą nie łączyć, ale wychodzą od tej samej idei. Trochę to skomplikowane, ale szybko załapiecie o co chodzi. Twin Peaks jest wiadomością, która jest zaszyfrowana, więc do jej zrozumienia potrzebny jest klucz. Tym kluczem jest ta idea. Żeby nie było za łatwo to klucz składa się z kilku części.

- Pierwsza część klucza to filozofia Lyncha. To dualizm – istnienie dobra i zła. Lynch pokazuje nam mrok / zło, żebyśmy dzięki niemu odkryli / poznali dobro. Jedno nie istnieje bez drugiego. To coś słodkogorzkiego. Jak kawa z wiśniowym plackiem.

- Lynch mówił, że żyjemy w świecie przeciwieństw – wielkiej przemocy, ale i wielkiego dobra.

- Lynch powiedział w wywiadzie, że czym więcej w twoim życiu pojawi się mroku tym więcej też zobaczysz światła.

- Lynch miesza ze sobą przemoc/zło z dobrem/codziennością/spokojem, ponieważ wtedy ma miejsce równowaga/balans. Dobry przykład – biały płot nas nie zachwyci, ale jeśli pod nim będzie pełznął potwór to wtedy przez ten kontrast docenimy ten biały płot.

- W latach 50, po drugiej wojnie światowej złe rzeczy w mediach sprawiały, że codzienność była ciekawsza / bardziej doceniana. Lynch żył wtedy w Filadelfii – to też będzie ważne. Lynch kochał mrok tych lat, bo dzięki nim doceniał zwykłe rzeczy.

- Lynch uwielbia Czarownika z Oz, bo to historia o naiwnej dziewczynce, która miała zwykłe życie, ale została wciągnięta do fantastycznego, koszmarnego świata i dopiero wtedy doceniła swoje nudne życie. Blue Velvet to lynchowska wersja Czarownika z Oz.

- Lynch oburzał się, że media zarzucają ludzi tyloma negatywnymi newsami. Po pracy nie mogli odpocząć przy tv, bo byli obarczani kolejnymi negatywnymi emocjami.

- Główna intencja / wiadomość kryjąca się za Twin Peaks to wprowadzenie równowagi do telewizji.

- Ludzie oglądali tv dla przemocy. Nie przejmowali się ofiarami. Chcieli jedynie zagadki, odpowiedzi i następnej zagadki. Twin Peaks miało to zmienić. Lynch nie chciał zdradzać zagadki, a jedynie podsycać ciekawość. Zabójstwo Laury miało być jedynie początkiem do powstania innych wątków. Stąd istnienie w serialu przemocy, ale i zwykłego codziennego życia. Ludzie mieli chłonąć obydwie te rzeczy, by osiągnąć równowagę i przez to czerpać przyjemność również z tych spokojnych, dobrych wątków.

- TP było czymś niecodziennym dla widzów – policjant płakał podczas zbrodni, rodzice zmarłej odchodzili od zmysłów, całe miasteczko przeżywało śmierć dziewczyny, którą znali – tak pojawiła się miłość, odpowiedzialność i społeczność (Cooper mówiący Albertowi, że chce tu zamieszkać i wymieniający powody). Zabójstwa, narkotyki, prostytucja – to wszystko przez kontrast miało podnosić wartość tych codziennych dobrych rzeczy, które uwielbiał Cooper.

- Kolejne odcinki celowo nie przybliżały nas do poznania odpowiedzi, ale rozbudowywały ten świat. Zamieniały pytanie „kto zabił Laurę” na „kim była Laura”. Wszyscy mieszkańcy byli z nią połączeni w jakiś sposób – dobry lub zły, więc budowało to ten świat.

- Lynch twierdzi, że mrok nie istnieje. Istnieje tylko brak światła. Więc nie ważne ile mroku istnienie, bo jak pojawi się światło to cały mrok i tak zniknie. W Twin Peaks tym światłem jest śledztwo. Czym dłużej trwa tym więcej mroku miasteczka jest odkrywane i usuwane, a widzowie są bardziej zainteresowani życiem Laury.

- W miasteczku nigdy nie będzie wystarczają dużo mroku, by pokonać światło, ale i nigdy nie będzie wystarczająco dużo światła, by pokonać mrok. Balans / równowaga – to druga część klucza do zrozumienia Twin Peaks.

- Cytat z pani od pieńka – rzucie gumy ma dobre i złe strony. Pieńkowa lubi rzuć gumę – lubi balans. Karzeł mówił, że ulubiona guma wróci w wielkim stylu – balans / równowaga wróci do telewizji dzięki TP.

- Lynch nie chciał zdradzać mordercy, bo widownia znając odpowiedź straciłaby zainteresowanie tym co się wydarzyło przed poznaniem odpowiedzi i w ten sposób wszystko straciłoby sens. Byłaby to katastrofa dla przesłania serialu – równowagi. Wtedy Laura stałaby się jakąś tam ofiarą, o której ludzie zapomną. TP stałoby się tym z czym miało walczyć. Zakończenie śledztwa przerwałoby rzucanie światła na mrok Laury / miasteczka. Zakończenie balansu / równowagi.

- Widzowie wymusili na producentach poznanie zagadki, a producenci na Lynchu wyjaśnienie, więc widzowie zamordowali serial.

- TP po wyjaśnieniu zagadki było już martwe, więc Lynch odszedł. Wrócił jednak na dwa odcinki, by zakończyć. Dwóch Cooperów to był oryginalny pomysł na początku serialu, ale zakończenie jest reakcją na to co się wydarzyło. Lynch wyznaje zasadę akcja-reakcja. I skoro Twin Peaks zawiodło jako serial to musiało to mieć swoje skutki w zakończeniu serialu – Cooper zamienia się miejscami z Mr C. W ostatnim odcinku sceny są podobne jak w pilocie – Shelly i Billy witają koleżankę z pracy. Lynch starał się ratować historię i w filmie jako centralną postać znowu umieścił Laurę. Ale ludzie znali już odpowiedzi, więc nie udało się ich znowu zainteresować Laurą.

- Mamy już dwie części klucza do zrozumienia serialu. W następnym odcinku zaczniemy wyjaśniać.


 

3. THE KEY THAT OPENS THE BOX

- Od 40:51 do 1:10:31

- Przed 3 sezonem Lynch mówił, że do jego zrozumienia ważny jest film.

- Film rozpoczyna się od nauczenia nas metody – jak zrozumieć wskazówki, wyjaśni to agent Desmond.

- Reżyser/director filmu z Filadelfi Lynch gra dyrektora FBI z Filadelfi – Gordon Cole.

- Cole tłumaczący wskazówki agentom (kobieta z niebieską różą) tłumaczy widzom jak zrozumieć TP.

- Lynch powiedział kiedyś, że umysł to detektyw. Czyli detektywi w serialu reprezentują widzów. Reżyser/director tłumaczy swoim agentom/widzom jak rozumieć film. Powiedział, że intuicja to detektyw w nas. A Cooper to detektyw z dużą intuicją. Tak – Cooper to my, widownia. A Cole to reżyser, Lynch. W filmie dwóch agentów to również reprezentanci nas – widowni. Tzn, Desmond to doświadczony agent, któremu Cole tłumaczy, a Stanley to my – patrzymy się z boku jak głupi i nie wiemy na co zwrócić uwagę. Desmond zwraca uwagę na sedno sprawy, a Stanley jest szczegółowy – zwraca uwagę na każdy detal, wszystko liczy, itd. Stanley wymieniał różne fragmenty stroju kobiety, ale przeoczył niebieską różę. Jest jak my podczas oglądania dwóch sezonów TP.

- Serial został stworzony jako antidotum na chorobę – zło konsumujące przemoc z TV. Przedstawicielem tego zła w TP jest Bob. Nawiedza on ludzi i zmusza do czynienia zła. W 8 odcinku Bob się narodził podczas wybuchu bomby. W odpowiedzi Strażak stworzył Laurę – równowagę / balans. Czyli ze złem Boba ma walczyć historia życia Laury. Poprzez odkrywanie jej przez śledztwo Coopera – nas, widowni.

- W S03E01 Laura mówi Cooperowi, że umarła, ale nadal żyje i otwiera twarz, w której jest światło. Laura istnieje tak długo jak istnieje śledztwo. Tak samo serial.

- Film – Bob chciał wejść w Laurę, a nie ją zabić. Ronette krzyczy, żeby ją zabił i zobaczył. I że jest brudna. Ważne - zobaczył. Gdyby to ona zginęła, a nie Laura to serial byłby o Ronette i wtedy zobaczyliśmy jej życie. Chce zostać zabita, żeby zyskać naszą uwagę, ale też boi się śmierci, bo wtedy jej wszystkie sekrety wyjdą na jaw. Ronette zostaje uwolniona przez anioła stróża.

- Laura zakłada pierścień od Mike i to zmusza Boba do zabicia jej. Mike nie chciał jej uratować. Nie powstrzymuje Boba, bo wtedy nie powstałby serial. TP musi się w ten sposób narodzić. Inaczej nie byłoby śledztwa.

- Wygląda na to, że wszyscy przeczuwali jej śmierć – scena z Jacobym.

- W czarnej chacie po śmierci Laura jest zagubiona, nie wie co się dzieje. Nagle pojawia się anioł stróz i na jej twarzy pojawiają się błyski niebieskawego światła – tak jakby z ekranu tv. I zaczyna się śmiać jakby nagle wszystko zrozumiała. Tak się właśnie stało – anioł pozbawił ją zmartwień pokazując jej życie. Takie światła pojawiały się również na twarzy Coppera w chacie w 2 sezonie. Anioł pokazał jej dlaczego zginęła – przez chorobę telewizji, by Lynch mógł stworzyć ten serial jako antidotum. Zrozumiała, że jest tylko postacią z serialu, która musiała zginąć. To jest właśnie trzeci fragment klucza do zrozumienia serialu – metakomentarz jest nie tylko metakomentarzem, ale również częścią świata Twin Peaks! To się dzieje również w świecie tego serialu.

- Twin Peaks to serial, który WIE, że jest serialem o telewizji!

- Podsumowanie części składowych klucza: 1) Lynch wyznaje równowagę 2) tv jest pozbawione równowagi 3) TP jest antidotum na brak równowagi 4) komentarz meta to nie tylko symbole – ta symbolika ma wpływ na losy bohaterów – to trudne do ogarnięcia, ale kolejne odcinki wam to wyjaśnią bardzo szczegółowo

- W tym momencie przechodzimy do otwierania tajemnicy za pomocą tego klucza.

- Pierwszy przykład w tym odcinku – Convenience Store. Czyli ten sklep, gdzie był Bob, Mike i inne tajemnicze osoby. Mówią tam o dwóch światach. To świat Twin Peaks i nasz świat – widzów. W latach 90 serial trafiał do telewizorów dzięki elektryczności i falom radiowym. Serial trafiał do nas dzięki nim, a istniał dzięki nam – bo go chcieliśmy oglądać. Postacie w sklepie wypowiadają słowa elektryczność, chroma itp., bo wiedzą, że są postaciami w serialu!

- TP bywa nazywane parodią opery mydlanej, ale to nie jest prawda. Ludzi na ten trop sprowadziła obecność „Zaproszenia do miłości”. Ten serial w serialu to tylko metafora tego co się dzieje w tym samym czasie w TP– wydarzenia są podobne. Taki metakomentarz. TP nie jest parodią oper mydlanych czy sitcomów – jest zbiorem całości, całą telewizją.

- Lynch stworzył / wyśnił nam świat TP, żebyśmy mogli do niego wejść, gdy go oglądamy.

- Monica Belluci w 3 sezonie – ta scena miała nam pokazać, że Lynch jest śniącym, który wyśnił nam ten świat.

- Niektóre postacie wiedzą, że są częścią serialu/snu lub mają przeczucie, że coś jest nie tak z ich światem.

- Miasteczko jest zbudowane wokół tartaku. Co tam ludzie robią? Gra słów – sawing logs – snoring, czyli chrapać. To sen!

 


 

4. FIRE IS COMING

- od 1:10:31 do 1:31:57

- W teatrze mamy czerwoną kurtynę, która oddziela widownię od sceny. Jest to taki portal, który rozsunięciu się pozwala nam obserwować wydarzenia w innym świecie. W TP również pojawia się czerwona kurtyna, gdy postacie przechodzą ze świata TP do czarnej chaty. W serialu pojawia się również często podmuch wiatru i zygzaki na podłodze w chacie – to oczywiście fale radiowe. Czarna chata i Sklep to miejsca pomiędzy naszym światem i światem TP.

- Karzeł powiedział, że pochodzi z miejsca, gdzie ptaki śpiewają, a w powietrzu jest zawsze muzyka. Chodzi tutaj o tv. W tv jest zawsze muzyka – soundtrack. Karzeł tańczył do melodii, a Cooper po obudzeniu się ze snu pstrykał palcami w rytm tej samej melodii. Co do ptaków – dźwięk wielu świergoczących ptaków jest podobny do dźwięku elektryczności – sprawdźcie logo Lynch/Frost na końcu każdego odcinka.

- Dwie powyższe informacje pochodzą z poprzedniego odcinka, ale mi się nie wkleiły. Teraz lecimy z 4 fragmentem.

-  Ogień zwalcza mrok, ale w tym samym czasie niszczy paliwo. Dobro lub zło zależą od intencji. Elektryczność może przenieść dobre lub złe wiadomości. Ogień jest jak elektryczność, a elektryczność jak ogień. Ważne jest to, że prąd ma napięcie o sinusoidalnym napięciu – optycznie balans / równowaga. Autor to mocno rozszerzył, ale wyjaśnienie tego mnie przerasta. Porównał sposób wyświetlania obrazu na ekranie tv do tego jak my odbieramy obraz przez oczy/mózg. Ogólny wniosek, że od reżysera zależy co zobaczymy i co się wydarzy w TP. Czy będzie więcej dobra czy zła i czy będzie równowaga.

- W serialu wiatr oznacza też tajemnicę. Wiatry kształtują ogień, a fale radiowe kształtują elektryczność. Analogia. Fale radiowe przynoszą nam obraz, a wiatr w serialu przynosi tajemnicę / coś złego. Np. w pilocie - w szkole były zygzaki, a uczeń charakterystycznie robił falę rękami sunąc bokiem korytarzem – chwilę potem przeszedł agent z szeryfem. Albo podczas sceny w klasie – soundrack z wiatrem i Donna zaczynała się domyślać, że stało się coś złego. Sezon 3 rozpoczął się od logo z dźwiękiem elektryczności i wiatru.

- Skoro prąd jest przenoszony przez linie wysokiego napięcia to ich odpowiednikiem w TP są drzewa. Piosenka kończąca drugi sezon – śpiewa - Zobaczymy się w drzewach/lesie. Tłumacząc – zobaczymy się w tv. Kora drzew wygląda jak śnieżący ekran tv.

- Pojawia się słowo: Zeitgeist. Lynch nazywa tak to „coś złego w powietrzu”. Sam nie wie co to jest. To coś co się ciągle zmienia, produkt każdego z nas. Fale radiowe w powietrzu to coś co tworzy serial, a Zeitgeist to coś negatywnego, „coś w powietrzu” co unosi się w TP. Złe wiatry. Jakiś strach w Ameryce, który żywi się przemocą. Jego rezultat to Bob.

- Bob jest przedstawicielem negatywnych emocji, przemocy, która jest w tv. Nosi twarze innych postaci jako maski. Karmi się strachem. Kryję się Lelandzie, w jego rodzinie. Sarah pali papierosy Salem – a gdzie dym, tam i ogień. Donna upodabnia się do Laury – zaczyna palić – gdzie dym, tam i ogień.

- Jak się robi ogień? Potrzeba drewna. Kto dostarcza drewna? Drwale / woodsmans. W Sklepie siedziało dwóch drwali i jeden z nich wywoływał iskry z urządzenia. Obok nich był też murzyn podpisany w napisach jako Elektryk. Wspólnie są odpowiedzialni za połączenie dwóch światów. W S3 Mr C. prosił drwala/elektryka o pomoc, gdy chciał się dostać do Jeffriesa.

- W S3 jak pojawiał się woodsmen to działo się coś złego. Zanim pojawi się ogień to pojawia się dym. Woodsmani reprezentują dym.

- Mike mówił, że Bob jest w dużym domu z drewna, gdzie jest dużo dźwięku, pokoi i ciągle zmieniają się ludzie. Chodziło o hotel, ale również o tv – tv, fale radiowe, kanały i aktorzy w serialach.

- Wybuch bomby to narodziny Boba, ale i wtedy pojawił się ten cały Zeintgeist, który zaczął przenikać do tv. Po pewnym czasie z jaja wykluł się stwór i wszedł do ust dziewczynki – w naszym świecie w tv pojawiało się coraz więcej zła i zaczęło ono przenikać do ludzi.

- Lynch powiedział w wywiadzie, że ludzie mają w sobie got a bug/robaka przez co chcą poznać zabójcę Laury. Wołają o to! Ich presja sprawiła, że poznali tajemnicę i nie mogła ona już być więcej postawą serialu. Ten robak w ludziach – to Zeigeist, coś co sprawdziło, że chciano poznać wyjaśnienie morderstwa. Robak w TP to strach Ameryki – w 1956 dostał się do mediów, telewizji.

- Gotta light? Masz ognia? Woodsmeni/dym pojawia się przed ogniem, więc go szuka. Szukali ognia/światła historii, elektryczności, telewizji, gdzie ogień może nakarmić Boba przemocą. Przez stację radia słali zło poprzez elektryczność – oglądajcie tv, żeby chłonąć przemoc.

- Skąd 1956? Bo Czarownik z Oz w tv. Bo artykuł o przemocy w tv. I 6 sierpnia przebój My Prayer od The Platters. W tym roku zaczęto nadawać pierwszą operę mydlaną. Ludzie przestali chodzić do teatrów, bo mieli to w tv. I Lynch uważa, że wtedy powstał rock and roll – Elvis pojawił się na ekranie. Wtedy uważano, że rock jest agresywny i namawia do zła. Karzeł mówi w serialu – let’s rock.


 

5. Gotta light?

- od 1:31:57 do 1:55:36

- Lynch mówił, że siedzenie przed ogniem jest wspaniałe / magiczne. Tak samo z elektrycznością. Dymem i błyskającymi światłami.

- Lynch często wykorzystywał światła w serialu – żarówki, latarki, itp. – kierując je w kamerę, by błyskać na nas. Robił to, gdy pojawiały się ważne informacje. Log Lady też pstrykała światłem, gdy przyszła na zebranie. Błyskanie światła = postęp w śledztwie = usuwanie mroku/zła.

- W S3 pojawia się Strażak – kontroluje ogień. Tworzy Laurę, by kontrolować i zwalczać ogień – Boba. Strażak/fireman to również ten, który może tworzyć ogień. W jego czarnobiałej chacie widać generatory prądu – generatory ognia. To nie biała ani czarna chata, to inne miejsce. Jego zamek/czarnobiała chata jest na wysokim wzniesieniu pośród nieskończonego morza – morza non-existence – morza niebytu.

- Lynch jest zwolennikiem medytacji. Morze niebytu to jakaś sfera w nas samych, gdzieś na samym dnie świadomości, w samym źródle. Cały wszechświat w jednym miejscu, a my jesteśmy tego częścią.

- W S03E08 obserwujemy wybuch bomby i poprzez przechodzenie do coraz mniejszych cząsteczek trafiamy do tego samego morza niebytu.

- W tym morzu niebytu rodzą się też pomysły/idee. Cooper został tam wysłany na początku S03. Twin Peaks jest zasilane generatorami prądu w zamku Strażaka za pomocą wody/idei/pomysłów z tego morza niebytu.

- W jednym z generatorów prądu/idei znalazł się Phillip Jeffries. Mówi, że jest slippery – ślisko. Chodzi o olej! Olej zasila te generatory. Olej otwiera też wejście do Czarnej Chaty w lesie – w odbiciu kałuży widać czerwoną kurtynę. Podobne odbicie widać raz w scenie napisów – w filiżance kawy odbija się Laura z Chaty. Olej i kawa reprezentują to samo.

- Phillip Jaffries nie skończył jako czajnik. Jest rybą w ekspresie do kawy! Ryba w ekspresie jest jak pomysł w głowie, a napędza to kawa/olej. Pamiętacie jak Cooper i Szeryf dostali kawę z rybą?

- Zło jest napędzane olejem, a dobro/śledztwo kawą. Dobro – kawą i pączkami – gorzkie i słodkie / równowaga.

- Film zaczął się od sceny z kawą, ponieważ to ponowny początek śledztwa. I nic nie mogło go powstrzymać – nawet super siła komendanta.

- Zamek Strażaka to kino – czarnobiałe. Kino dawniej było lepsze, bo czerpało pomysły z morza niebytu. Była równowaga.

- Analogia – źródłem równowagi jest okrągła dziura złotego płynu. Kopanie w tym miejscu to medytacja. Słońce wypala z tego wydobytego płynu trochę złota. Więc medytuje się, by było go coraz więcej. Złota kula też była widoczna po wybuchu. Również przy tworzeniu Laury.

- W Chacie Strażak/kelner i karzeł mówią do siebie Hallelujah i Strażak/kelner wydaje odgłos jak Indianie. Karzeł też mówił – jestem ramieniem i brzmię jak wowowowowo – ten sam odgłos Indian.

- Mike odciął rękę, na której miał tatuaż.  Zrobił to, bo zobaczył twarz Boga.

- Odgłos Indian/wowowo to odgłos, który słyszymy z telewizora! To dźwięk tv / słupa z liniami wysokiego napięcia. Pojawia się, gdy nadchodzi Bob – ogień. To alarm przed nim!

- Co znaczy Hallelujah? W hebrajskim to – chwała ci Boże. Karzeł i Strażak mówią to sobie, ponieważ obaj są bogami. Kontrolują ogień – za pomocą wskazówek dla Coopera mogą przyśpieszać lub spowalniać śledztwo – scena, gdy Karzeł zamienia w filiżance Coopera kawę w olej i z powrotem.

- Gigant kontroluje światło – jest bogiem światła/dobra. Karzeł kontroluje mrok – jest bogiem mroku/zła. Gigant mieszka w kinie, Karzeł za kurtyną tv. Gigant jest bogiem równowagi na dużym ekranie, Karzeł jest bogiem zła na małym ekranie. Wspólnie się bogami elektryczności, która zasila filmy i tv.

- Woodsmani/drwale/dym/to coś w powietrzu – szukają po wybuchu bomby miejsca dla Boba – źródła ognia. Zanim pojawi się tv, tym miejscem będą filmy, kino. Szukają boga światła. Gotta light? God of light? Ale zamek Strażaka to źródło zbyt dużej równowagi, więc kierują się do stacji radia. Tam idą do mikrofonu – mic. mic = Mike = ramię Mika = Karzeł = mały ekran = tv. Bob/zło trafia do telewizji.


 

6. THE ONE-ARMED MEN

- od 1:55:36 do 1:58:57

- W latach 60 leciał serial The Fugitive. Był o policjancie – Phillip Gerard i doktorze – Richard Kimble, który jest błędnie oskarżony o zabicie swojej żony. Faktycznym zabójcą był niesławny Jednoręki. W Twin Peaks Jednoręki nazywa się Phillip Michael Gerard. To miało być nawiązanie do tamtego serialu, wskazówką do odkrycia, że serial pokazuje naturę tv. Jednak gdy Lynch wymyślił Red Room / Czarną Chatę to „nawiązanie” stało się mieszkańcem tej chaty i integralną częścią TP.

- Jednoręki w The Fugitive był ikonicznym telewizyjnym mordercą związanym z tajemnicą. Ten serial był długo nadawany, ale w końcu zakończono go rozwiązując zagadkę mordercy. Serial był przykładem telewizyjnej przemocy.

- Mike w TP był partnerem zła/Boba, ale później postanowił go powstrzymać, więc odciął rękę, która kontrolowała Boba/zło. Zrobił to, bo zobaczył twarz Boga. S03E08 – widział jak z twarzy Strażaka wydobywa się Laura, równowaga, balans. To było piękne.

- Karzeł/ramię Mika kontroluje zło – ogień/Boba, a Mike/Jednoręki chce powstrzymać Boba. Zły stał się dobrym. Mike wszedł w rolę Phillipa Gerarda – policjanta z The Fugitive. I to dosłownie – Mike nazywa się Phillip MICHAEL Gerard. Jednoręki stał się policjantem – poprzez śledztwo/poszukiwania chce zlikwidować własny mrok. Ale jego ręka/Karzeł jest nadal ważną częścią świata TP oraz Mika, ponieważ metoda serialu na zwalczanie zła to nie likwidacja zła, ale oświetlanie go/prowadzenie śledztwa. Laura musi zginąć, żeby było śledztwo. Serial musi trwać, by kontrolować Boba i w ten sposób utrzymać równowagę. Dlatego Mike/dobro i Karzeł/jego ręka/zło współpracują ze sobą – widzimy, że obaj śmieją się, gdy ginie Laura. Ich plan to spowodowanie jej śmierci i ekspozycja zła Boba, by rozpocząć serial.


 

7. A CIRCLE OF PAIN

- od 1:58:57 do 2:12:59

- Klucz do dobra to równowaga między światłem i mrokiem. Przedstawicielką tego jest Laura. Ma zarówno dobre jak i złe strony – po równo.

- Równowaga w TP wywodzi się od powiązań innych z Laurą – jej dobrymi i złymi stronami. Ona jest The One. Wszyscy prowadzą do niej, ona jest Jednością/Oneness.

- Skoro ona jest Równowagą to Bob chce ją posiąść, żeby zniszczyć równowagę i żeby zapanowało zło.

- Bob/Leland uruchamiał wentylator/wiatrak za każdym razem jak szedł ją skrzywdzić – wiatry/elektryczność. Zeitgeist/to coś w powietrzu hipnotyzowało ją, żeby była bardziej podatna na Boba – zło. Gdzieś w głębi siebie Laura wiedział, że urodziła się po to, by zachować równowagę lub by poddać się złu.

- Balans Laury między dobrem i złem to metafora TP dla istnienia w świecie pełnym codziennej przemocy. Lubimy przemoc, ale Lynch ma nadzieję, że obserwując tragedię Laury zobaczymy zło takie jakie jest i co ono z nami robi – tworzy Zeitgeist/coś w powietrzu, które tworzy strach, a ten strach wraca do tv ze zdwojoną mocą. Bob karmi się strachem.

- Celem Boba jest spowodowanie jak najwięcej bólu, by widz miał co oglądać. Tworzy strach i się nim karmi, rosnąc w siłę. Ofiary również boją się coraz bardziej. To tworzy krąg bólu. Krąg cierpienia. Ten krąg powiększa się z winy widzów, bo chcą więcej przemocy na ekranie. Mike nakręcał Boba tworząc popyt i podaż na przemoc w tv.

- Lynch wie, że ludzie uwielbiają przemoc i brzydzi się tym. Dla niego to chore.

- Tylko dwa typy ludzi widziały prawdziwą twarz Boba. Reżyser/scenarzysta plus postacie, którym pozwolił na to scenariusz i przeklęci ludzie. Mówiąc przeklęci ludzie Mike spojrzał się na kamerę – chodzi o nas, widzów.

- Mike mówił Coopowi, że zabijał razem z Bobem. Mówi o złotym kręgu – chodzi o pierścień, ale i o krąg bólu/cierpienia.

- Krąg cierpienia przyjął fizyczną formę – Owl Ring. Sowi pierścień. Był on wkładany na palce ofiar Boba. Zakładany na spirital mound/duchowy palec. Spirital Mound w Wikipedii kieruje do Południowej Dakoty – tam gdzie dzieje akcja w S03. Wg wiki było tam plemię Indian, które wierzyło w małe niebezpieczne duchy. Nawiązanie – Mike, Karzeł.

- Pierścień należy do ręki/Karła. Do zła telewizji. Ludzie umierają, gdy zakładają ten pierścień. Pierścień przenosi ich do Czarnej Chaty, bo to ślubny pierścień Mika. Zakładając go bierze się ślub ze złem, więc należy się już do Mika/Karła.

- Oglądając zło Boba akceptujemy jego zło, wchodzimy w ten krąg bólu i stajemy się ofiarami Boba/zła telewizji.

- Pierścień był zwykły, ale zmienił się po zmianie Mika. Wstawiono w niego kamień.

- Sowy symbolizują nieskończoną pętlę czasu. S1 i S2 - Na początku Cooper ma sen ze swoją starą wersją, więc historia kończy się tam, gdzie się zaczęła i zaczyna się tam, gdzie się kończy. Reprezentują historię dwóch sezonów i Twin Peaks. Sam pierścień został dodany w filmie i tam jest dodatek na głowie sowy, który symbolizuje dalszy ciąg historii.

- Czemu sowy? Bo mają duże oczy – widzą ciemność/mrok. I wieże transmisyjne, które mają taki sam kształt jak sowy. Open Wire Lines = O.W.L. Owl to sowa.

- Sowy są jak wieże z wysokim napięciem – opiekują się elektrycznością. W serialu pojawiają się lampy w figurce sowy. Sowy symbolizują fabułę, która jest zasilana prądem/ogniem.

- Czym jest kamień w pierścieniu? Pochodzi ze stołu z formiki, przy którym siedzieli Karzeł i Bob w Sklepie. Formalika jest izolatorem. Izoluje nas od Boba. Chronił Laurę przed przejęciem przez Boba, więc pozostało mu ją tylko zabić. Jej palce miały być czyste. Dlatego Leland denerwował się, gdy Laura miała brudne palce.

- Po morderstwie Bob udał się do chaty, by oddać Mikowi garmonbozie. O niej w następnej części.


 

8. GARMONBOZIA

- od 2:12:59 do 2:21:36

- Garmonbozia (czyżby słowo pochodziło od ambrozji?) to papka z kukurydzy – fizyczna manifestacja bólu i smutku. To paliwo dla zła Czarnej Chaty.

- W S03 Mr C. i Dougie wymiotowali kukurydzą, bo uciekała z nich zła energia.

- Mike przed odcięciem ręki – poślubiał ofiary Boba swoim pierścieniem. Po śmierci ofiary lądowały w Chacie i tam Mike mógł odebrać im garmonbozię. Później mógł ją magazynować w Sklepie.

- Mike i Bob zasilani garmonbozią przedostają się do TP, by zabijać i zabierać garmonbozie do Chaty. I tak w kółko. Tak było do czasu aż Mike odciął sobie rękę.

- Pierwsza ofiara Boba po odcięciu ręki przez Mika to Teresa Banks.  Bob ukradł garmonbozię mimo tego, że na palcu Teresy znajdował się pierścień Mika. Zrobił to dzięki włożeniu pod paznokieć Teresy karteczki z literą ze swojego imienia.

- W filmie Mike krzyczał na Lelanda/Boba, że ukradł mu kukurydzę – chodziło o garmonbozię od Teresy.

- Po co Bob ukradł garmonbozię? Nie po to, by karmić się bólem ofiary. O tym za chwilę.

- Olej to paliwo dla ognia. Elektryczność dla serialu. Kawa i pączki dla śledztwa. Wiśniowe placki dla miłości i przyjaźni. Natomiast co jest paliwem dla widowni? Jedzenie!

- Co jemy podczas oglądania? W kinie to popcorn. A w domu? Obiad. W latach 90 odgrzewane jedzenie/tv food często zawierało papkę z kukurydzy.

- Widzowie jedzą kukurydzę podczas oglądania. Kukurydza reprezentuję uwagę/atencję widzów i przyjemność z oglądanego bólu i smutku podczas jedzenia obiadu/tv food. Przeznaczamy swój czas podczas jedzenia obiadu dla telewizji. Czarna chata tworzy ból i smutek związany z zagadką morderstwa, a my dajemy jej czas obiadowy. Mieszkańcy Chaty karmią się naszą uwagą/atencją jako paliwem do tworzenia jeszcze więcej bólu i smutku.

- S03 – zły policjant Chad je odgrzewany obiad z kukurydzą podczas czytania artykułu w gazecie o broni. Sarah ogląda w tv zwierzę, które zjada swoją ofiarę, a w jej domu były te same obiady. Tak samo w domu Carry Paige.

- Serial jest zasilany elektrycznością, ale to nasza uwaga/atencja pozwala mu istnieć. Gdyby nie nasza uwaga to serial zostałby anulowany. Postacie z Chaty nie dostają garmonbozi dopóki nie zobaczymy ich zbrodniczego dzieła.

- Więc dlaczego Bob chciał garmonbozi? Ponieważ pragnął zwrócić na siebie i swoje czyny naszą uwagę. Gdyby nie litera pod paznokciem to Teresa trafiłaby do Chaty i Mike zyskałby naszą uwagę/garmonbozię. Nasza uwaga została jednak skierowana na Boba i zostaliśmy w ten sposób zainteresowani jego zbrodniczą działalnością i przez to chcieliśmy więcej jego zbrodni. Ukradł uwagę/atencję od Mika i jego Ramienia/Karła.

- Garmonbozia jest magazynowana w Sklepie.

- Mike kryczał też do Lelanda/Boba, że w twarzy Teresy był spokój, gdy ją otworzył. Twarze/Głowy są jak puszki z kukurydzą. Garmonbozia pojawiła się w Teresie podczas jej morderstwa – gdy cierpiała i była przerażona. Podczas jej autopsji na jej twarzy zobaczyliśmy spokój, ponieważ została wyjawiona litera z jej paznokcia i w tym momencie Bob skonsumował naszą uwagę/dostał garmonbozię. O tej kradzieży krzyczał Mike.

- Podsumowując – Sklep jest stacją energetyczną dla całej historii, generuje negatywne elementy fabuły, ponieważ widzowie chcą zła. Olej pochodzi z Zamku Strażaka – zasila ogień/serial. W Sklepie znajdują się olej i puszki z kukurydzą. Zamek Strażaka pośród oleju i kawy to stacja energetyczna dla dobrych elementów fabuły.


 

9. THE MAGICIAN LONGS TO SEE

- od 2:21:36 do 2:29:46

- Garmonbozia – po raz pierwszy pojawia się w domu rodziny Tremond, gdy Donna przynosi obiad. Babcia Tremond nie chce kukurydzy. Wnuczek Pierre uczy się magii i przenosi kukurydzę z talerza do rąk i potem kukurydza znika. Jak to zrobił? Za pomocą magii – edycji. Przeniósł kukurydzę/naszą uwagę z miejsca na miejsce tak jak reżyser robi to za pomocą edycji/montażu. Każde cięcie to błyskawiczne/magiczne przeniesienie naszej uwagi do innej sceny. Pierre mówił, że czasami coś się dzieje od tak – pstryknął palcami i nastąpiło cięcie – zamiast niego zobaczyliśmy Donnę.

- Kto kontroluje montaż? Reżyser. Skoro montaż to magia to reżyser jest magikiem. Pierre ma taką samą fryzuję jak Lynch i aktor grający Pierre to syn Lyncha – Austin Jack Lynch. Pierre to kolejny reprezentant reżysera w Twin Peaks. Zawsze pojawia się przy babci, która nie lubi kukurydzy.

- Jeden z pierwszych filmów Lyncha – The Grandmother (1980). Jest o chłopcu, który dorasta przy babci, która jest źródłem miłości. Dlatego w TP babcia Tremond gardzi kukurydzą.

- Jak intepretować wiersz mówiony przez Mika?

- Through the darkness of future’s past, the magician longs to see. One chants out between two worlds: Fire, walk with me.

- Jedno z tłumaczeń: Przez mrok przyszłej przeszłości sztukmistrz pragnie ujrzeć. Ktoś śpiewa między dwoma światami: Ogniu krocz ze mną.

- Autor filmu posługując się kluczem odszyfrowuje wiersz: Przyszła przeszłość/future past to jest coś co się już wydarzyło, ale się dopiero wydarzy – czyli to serial. Został już nagrany, ale dopiero zostanie wyświetlony. Darkness/mrok to mroczny sen serialu Twin Peaks. Magician/magik to reżyser – Lynch. Chants brzmi jak chance – szansa. Poprzez mrok serialu reżyser chce ujrzeć szansę na przerwanie kręgu bólu pomiędzy dwoma światami - światem naszym i Twin Peaks. Bob/zło/ogień/elektryczność krocz ze mną, by przesłać wiadomość.

- Pierre rozkazuje Bobowi zabić ofiarę wskazując na niego palcem – za pomocą montażu reżyser kieruje naszą uwagę na Boba/zło/ i jego przemoc. Ale to Ramię/Karzeł podnosi rękę wypuszczając Boba do świata TP – mówiąc Fire walk with me. Fire – Bob. Bob chodź ze mną! Mimo to reżyser pośrednio kontroluje Ramię/Karła. Jak? Za pomocą maski. O tym za chwilę.

- Jeśli chodzi o maski. Bob posługuje się maskami – przejmując kontrolę nad postaciami. Ale w przypadku Lyncha/reżysera jest inaczej. Lynch nosi maskę telewizji, ale pośrednio. Idzie to tak: Lynch wciela się w Pierre – ten zakłada maskę Jumping Man/Skoczka ze Sklepu. Skoczek skacze w sklepie tak samo jak Pierre z jego maską na dworze. Czyli Lynch -> Pierre -> Skoczek. Jumping Man/Skoczek miał w ręce talizman – magiczny przedmiot i sam w sobie miał być żywym talizmanem. Talizman = magiczny przedmiot. Lynch = Magik. Montaż = magia. Czyli Skoczek to mag montażu. Dlatego ciągle skacze z miejsca na miejsce. Ma długi i ostry nos – symbolizujący cięcia montażu. Nosi czerwony strój jak Ramię/Karzeł. Podsumowując maski: Lynch -> Pierre -> Skoczek -> Karzeł -> Mały ekran/Telewizja. Lynch nosi pośrednio maskę telewizji.

- Dlaczego Bob wrócił do Chaty, by oddać garmonbozię Mikowi/Karłowi? Bo nie miał wyboru! Został zmuszony przez magię reżysera. Wtedy reżyser wyjawia nam, że Karzeł jest Ręką Mika i że Ręka/Karzeł jest mistrzem/panem Boba. Lynch pokazuje nam, że Bob nie działał sam – Lyland kłania się przed Mikiem i Karłem, a Bob oddaje Garmonbozię/naszą uwagę. Natomiast Karzeł ją zjada.

- To prequel, a serial musi powstać, więc potrzebne jest śledztwo. O tym w następnej części.


 

10. THE MIND IS A DETECTIVE

- od 2:29:46 do 2:41:31

- Umysł to detektyw. Intuicja to detektyw w nas. Cooper to detektyw z dużą intuicją.

- Detektywi FBI – w filmie i Cooper – są reprezentantami naszych detektywistycznych umysłów – czyli nas, którzy próbujemy rozwikłać zagadki Twin Peaks. Dlatego reżyser gra dyrektora FBI – bo daje agentom/nam! sprawy/zagadki do rozwiązania.

- Cooper został wysłany przez Gordona do TP, więc to on reprezentuje widzów oglądających TP. Ale jego reprezentowanie widzów nie jest tylko symbolem! On jest dosłownie wcieleniem naszych detektywistycznych umysłów. Dlatego często kieruje się intuicją i wierzy, że sny są źródłem informacji. My „śnimy” TP podczas oglądania go. Podczas oglądania poznajemy nowe informacje i używamy naszego detektywistycznego umysłu do interpretowania ich. Cooper robi to samo i jako wcielenie naszych umysłów dzieli się intuicją z nami i odczuwa informacje jakie my poznajemy jako własną intuicję. Przykład – Cooper w filmie mówi Albertowi, że przeczuwa, że morderca znów zabije, ale to tylko przeczucie, więc nie może nic zrobić. Miał takie przeczucie, bo widzowie widzieli już wcześniej 2 sezony! Dlatego też przeczuwa, że Albert mu pomoże. Zna też szczegóły wyglądu Laury mimo, że nigdy jej nie widział. Użył intuicji do wyobrażenia sobie następnej ofiary korzystając z naszej wiedzy na temat wyglądu Laury. Cooper powiedział, że ta osoba/Laura roznosi jedzenie – i w następnej scenie zobaczyliśmy, że Laura to robi.

- Inna scena z filmu – Cooper mówi, że po zobaczeniu litery pod paznokciem ma przeczucie, że morderca znów zabije, ale dodaje, że piosenka mówi „kto wie jak i gdzie”. Następna scena? Tabliczka TP i charakterystyczna melodia TP. Cooper to przeczuwa, bo my to wiemy. Wiemy to, więc reżyser od razu przenosi nas do tego miejsca.

- Kolejna scena – Cooper szuka Desmonda i idzie w inne miejsce niż wskazane przez dozorcę. Dlaczego? Bo my już wiemy gdzie Desmond zniknął, więc Cooper dzięki intuicji/naszej wiedzy kieruje się we właściwym kierunku.

- Cooper reprezentuje widownię, więc za każdym razem jak widzimy wnętrze Chaty to on musi tam się znajdować. Jeśli go tam nie ma to i nas tam nie ma. W zakończeniu S03 dowiedzieliśmy się, że Cooper był w pewnym sensie w Chacie przez cały 3 sezon, więc mogliśmy mogliśmy w tym sezonie zaglądać do Chaty w każdym momencie, nawet gdy go wtedy nie widzieliśmy.

- Gdy w filmie Laura miała sen w Chacie – widzieliśmy ten sen, więc nasz reprezentant/Cooper również musiał mieć ten sen. I faktycznie tak było – Cooper mówił później, że miał taki sam sen jak Laura. W tym śnie ostrzegał ją przed zakładaniem pierścienia/Owl Ring. Dlaczego? Nie wiedział co robił pierścień, ale intuicja mu podpowiadała – nasza wiedza – widz widział już ten pierścień na palcu Teresy. Po zobaczeniu pierścienia u Teresy i zniknięciu Desmonda, gdy odnalazł pierścień mamy przeczucie, że pierścień ma związek z czymś złym, więc Cooper ma również intuicję, że pierścień jest zły.

- Żeby widz zobaczył czyjś sen to Cooper musi się w nim znajdować. W S03 Gordon miał sen z Monicą Belluci. Ale to był sen mający miejsce w naszym świecie – w rzeczywistości. Gordon opowiadał, że Cooper również był w tym śnie, ale nie widział jego twarzy. Był tam, bo widz oglądał ten sen, ale Gordon nie widział twarzy Coopera, bo to była rzeczywistość/nasz świat, w którym postać Coopera nie istnieje/nie jest żywą osobą. My widzimy sen/Gordona/Monicę, ale oni nie widzą nas – widzów.

- Na początku S03 Strażak mówi Cooperowi, żeby słuchał dźwięków/the sounds z maszyny. Mówi, że Cooper ma zapamiętać „430, Richard, Linda, dwa ptaki na jednym kamieniu/dwie pieczenie na jednym ogniu”. Cooper odpowiada, że rozumie o co chodzi. Internet jest pełny teorii na temat słów Strażaka. W rzeczywistości jego słowa nie mają żadnego dodatkowego znaczenia oprócz tego czym są w serialu. Dopiero ktoś kto obejrzy cały sezon 3 wie, że - Wspomniane wcześniej dźwięki słyszymy podczas momentu, gdy Cooper przenosząc się w czasie próbuje uratować Laurę w lesie. Dwie pieczenie na jednym ogniu to plan Coppera na odnalezienie Judy, 430 to odległość w milach, a Richard i Linda to nowe tożsamości Coopera i Diany. Cooper tego wszystkiego nie wie, ale wie to widz, który obejrzał cały sezon 3. Strażak nie prosi Coopera o zapamiętanie tych rzeczy, ale pyta się go czy te rzeczy pamięta. Skoro Cooper reprezentuje nas to jest to Cooper z przyszłości – reprezentuje widzów, którzy już obejrzeli cały 3 sezon i oglądają go jeszcze raz. Strażak mówi mu jeszcze, że Cooper jest daleko. To pierwszy odcinek, więc jeszcze daleko do końca sezonu. Następnie ten Cooper z odcinka 18 znika z odcinka 1 – dosłownie znika z siedzenia na naszych oczach.

- Cooper w S01 jest entuzjastyczny, wręcz podniecony – cieszy go wszystko co napotka – tak jak widownię, która oglądała serial z zapartym tchem. W S03 jest poważny i ponury. W trakcie S01-S02 Cooper poważnieje poznając tragedię Laury Cooper – jego zmiana jest tym na co reżyser ma nadzieję w stosunku do nas. Jednak widownia wolała poznać mordercę zamiast interesować się Laurą – dlatego w finale Bob wszedł w Coopera – zło weszło w posiadanie widowni.

- Lynch ma swojego odpowiednika – Gordon Cole. Widownia swojego – agent Cooper. A Mark Frost? Również! To major Briggs. W końcówce S03 Cooper mówi do Bobbego, że jego ojciec był świadomy tego co się właśnie wydarzyło. I dodaje, że wiele lat temu jego ojciec wraz z Gordonem przynieśli mu informacje, które przywiodły wszystkich do tego miejsca.

- W serialu major Briggs pracuje dla rządu i rozszyfrowuje tajemnicze informacje z fal radiowych w kosmosie i pokazuje wyniki Cooperowi. Frost brał informacje/fale idei od Lyncha/jego morza niebytu/idei i przenosił je na strony scenariusza.

bardzo_suabe_rymy   
lis 16 2019 Wyjaśnienie Twin Peaks część 2/4
Komentarze (0)

11. PLOT DEVICES

- od 2:41:31 do 2:51:34

- Istnienie serialu opiera się na uwadze widzów/atencji i śledztwie. Jeśli ktoś lub coś nie jest częścią tajemnicy to nie ma naszej uwagi i to sprawia, że nie istnieje w serialu. Świetnym przykładem jest Teresa Banks. Na zebraniu w TP Cooper mówił o nie jak o osobie, która nikogo nie interesowała – nie miała rodziny ani przyjaciół. Jest nikim, bo nie ma jej w serialu i nie była częścią śledztwa dotyczącego Laury. Cooper mówi, że nikt o niej nie słyszał – aż do dziś – momentu zebrania. W świecie coś istnieje dopiero jak zostanie częścią tajemnicy. W filmie Teresa pojawiła się jako koleżanka Laury, która szantażowała Lelanda. Stała się częścią tajemnicy – zyskała naszą uwagę – objęło ją śledztwo – film mógł powstać.

- Śledztwo potrzebuje agentów FBI, dlatego pojawili się Desmond i Stanley. Co się stało z Desmondem, gdy przestał być potrzebny? Zniknął – dosłownie zniknął z ekranu. Nie był już potrzebny, bo pojawił się Cooper.

- Między zniknięciem Desmonda, a pojawieniem się Coopera reżyser umieścił sceną z Davidem Bowie. Miało to swój cel.

- Bowie opowiada agentom, że był na spotkaniu w Sklepie. Zyskuje w ten sposób naszą uwagę. Dawid Bowie swoją sceną przerywa film i to dosłownie. Na początku tej sceny Cooper widzi siebie na monitorze w korytarzu, a obok niego przechodzi Phillip Jeffries/Bowie. Jeffries/Bowie zatrzymuje film i wtrąca do niego swoją scenę. Gordon mówi, że nie było Jeffriesa od dwóch lat / do tego gra go sławny Bowie – reżyser robi wszystko, by zwrócić na niego naszą uwagę.

- Jeffries mówi – “To sen. Żyjemy we śnie.” Jeffries wygląda na zdezorientowanego całą sytuacją tak jak my jesteśmy zdezorientowani tą sceną. Mówi o spotkaniu w Sklepie, ale my nie wiemy o co chodzi, więc on też wydaje się nie wiedzieć czym to spotkanie było.

- Reżyser osiągnął już swój cel przerywając film tą sceną, więc Jeffries nie jest już potrzebny i znika. Jest to szokujące dla niego i dla nas, bo nie wiemy co się właśnie stało.

- Film znowu leci dalej i dowiadujemy się, że Jeffriesa nigdy tam nie było. Recepcjonistka go nie widziała, bo film został zatrzymany podczas jego sceny/odwiedzin. Ale my to obejrzeliśmy, więc ta scena pozostała częścią filmu – Cooper i Gordon widzą go na nagraniu z monitoringu.

- Gordon Cole zauważa, że zniknął tak jak Chester Desmond. Obaj zniknęli całkowicie, bo ich rola została już spełniona. Dlatego Jeffries trafił do machiny/ekspresu do kawy znajdującego się pośród morza niebytu – stał się tym co symbolizował. Dlatego w S03 mógł przenieść Coopera w czasie w ten sposób zaburzając czas, tak jak wcześniej zrobiono to z nim w filmie.


 

12. YOU CAN’T GO HOME AGAIN

- od 2:51:34 do 2:54:12

- W tym momencie autor poświęcił kilka minut na krótkie podsumowanie, by móc przejść do 3 sezonu. Przetłumaczę całość poniżej.

- Twin Peaks oryginalnie było o Cooperze prowadzącym śledztwo dotyczące morderstwa Laury Palmer. Ta tajemnica miała cały czas trwać, ponieważ śledztwo miało być światłem niszczącym mrok telewizyjnej przemocy, którą karmił się Zeitgeist/coś w powietrzu; ówczesnego strachu w Ameryce. Twin Peaks zostało stworzone, by zwalczać zło, którym był mrok – odpowiedzi/wyjaśnienie/rozwiązanie tajemnicy. Producenci i widzowie byli zbyt krótkowzroczni, by odczytać przesłanie, więc je odrzucili. Żądali rozwiązania zagadki morderstwa i gdy to otrzymali – odeszli. To zabiło serial i potwierdziło przekonania Lyncha – widzów nie obchodziła Laura i chcieli tylko wiedzieć kto ją zabił i kim był Bob. Ironia losu, że Bob reprezentował zło w sposobie myślenia. Bob wszedł w posiadanie widowni, więc również Cooper/reprezentant widowni stał się ofiarą Boba. Lynch starał się powrócić, ponownie używając Laury jako broni przeciwko Bobowi/przemocy. Film starał się ponownie zainteresować widzów Laurą poprzez pokazanie źródła jej cierpień i smutków. Film okazał się klapą, a głównym zarzutem widzów było to, że dotyczy Laury, a nie jest o Cooperze opętanym przez Boba. W tym momencie nie było już nadziei dla przesłania, które miało nieść Twin Peaks. Mimo to Lynch wrócił z Twin Peaks do tv 25 lat później. Ale dlaczego? Z punktu widzenia Lyncha, nie zrozumieliśmy jego przesłania za pierwszym razem ani za drugim, wić po co próbować trzeci raz? Cóż, chodzi o to, że to fani stoją za powrotem TP. Ich miłość do serialu rosła z czasem, ale jeszcze bardziej rosło ich pragnienie wyjaśnienia tego co się wydarzyło tak naprawdę w Twin Peaks i co się miało dziać później. To pragnienie było mocniejsze nawet niż dawniejsze pragnienie poznania zabójcy Laury. Wtedy pragnienie poznania odpowiedzi zabiło serial, a teraz jak się okazało – pragnienie poznania odpowiedzi przywróciło serial do życia. I to właśnie o tym jest sezon 3/TP Return. Fani TP przywrócili TP z niebytu, by poznać odpowiedzi, dalszy ciąg historii Coopera i rozwiązanie każdego elementu tajemnicy. Lynch dał nam dokładnie to czego sobie życzyliśmy: Twin Peaks pozbawione swojego oryginalnego przesłania.


 

13. FEELING THE AIR

- od 2:54:12 do 3:05:49

- Pierwsze co widzimy w S03 to przypomnienie tego jak rozpoczęło się TP i że było o Laurze, a następnie widzimy Strażaka z Cooperem. A po tej scenie widzimy wiatry nad chatą doktora Jacobego. Lynch robi serial we współczesności, więc potrzebuje współczesnego Zeitgeistu/tego czegoś w powietrzu; strachu, który obecnie ma miejsce w tv. Dlaczego u Jacobego? Bo jako Mr. Amp w internecie, personifikuje ogień współczesnego strachu – problemy ze służbą zdrowia, podział w polityce, katastrofy ekologiczne – to z czego telewizja jest obecnie zbudowana.

- Dlaczego Jacoby jest głosem Zeitgeistu/strachu unoszącego się w powietrzu? Dowiemy się jeśli zrozumiemy kim był w oryginalnych sezonach 1-2.

- Dlaczego Jacoby w s1-2 był ekscentrykiem? Nie nosił okularów 3d, bo był ekscentrykiem – był ekscentrykiem dlatego, że podczas pisania postaci nakazano mu nosić te okulary 3d.

- Co się kryje za noszeniem okularów 3d? Inne postacie widzą innych jako dobrych lub złych. Natomiast Jacoby widzi dobre i złe strony bohaterów. Widzie dobre i złe strony Laury. Bobby jest uważany za zły charakter, ale Jacoby potrafi dostrzec jego dobre strony.

- Jacoby czasami ubiera się ekstrawagancko, bo tak powinna ubierać się osoba, która często nosi okulary 3d. Nosi okulary 3d, by widzieć głębię postaci – że nie są one jednowymiarowe.

- W S03 Jacoby jest głosem Zeitgeistu, ponieważ to postać, która wie co się naprawę dzieje/jak się sprawy mają za kurtyną. I tak jak ludzie, którzy obecnie uważają, że wiedzą co się dzieje – wkręcił się w teorie spiskowe i tworzy takie nagrania.

- Jacoby sprzedaj złote łopaty, by wykopywać złoto – to nawiązanie to wspominanej już analogii związanej z medytacją Lyncha – wykopywania drobinek złota – czym więcej złota wykopiemy tym więcej będzie miłości. Jacoby je sprzedaje – Lynch mówi nam, że media pisząc o teoriach spiskowych monetyzują je/zarabiają na nich – dając nam fałszywą nadzieję. Jacoby maluje łopaty na złoto – to fałszywe złoto – fałszywe nadzieje/fałszywe dobro.

- Kto kupuje łopaty? Nadine Hurley. Dlaczego? Znowu musimy cofnąć się do sezonów 1-2.

- Nadine była żoną Dużego Eda, który okazywał jej miłość i opiekował się nią. Miała opaskę na oku, więc widziała tylko połowę obrazu – widziała tylko negatywne strony swojego małżeństwa. Myślała, że co da jej szczęście? Nie miłość męża, ale pieniądze – komercja. Chciała sprzedawać bezgłośne prowadnice do żabek – one zasłaniają światło i działają dzięki olejowi. Kupiła złotą łopatę, bo to fałszywa nadzieja napędzana złym paliwem telewizji.

- Co z Edem? Był właścicielem stacji paliw, który ożenił się z negatywną Nadine. To Lynch ożeniony z negativyty/negatywnością/złą stroną. Jednak Ed nie chciał być z nią ożeniony – wolał Miss Twin Peaks, Normę Jennings.

- Norma była właścicielką RR, sprzedawała kawę i wiśniowe placki, gorzkie i słodkie – równowaga. Przyjaźń i miłość. Lynch chce się związać z tą pozytywną stroną – taka jest jego nadzieja dla telewizji. Ale złota obrączka trzyma go uwiązanego do widowni, która ma coraz bardziej dziecięce pragnienia.

- Co się stało po wybudzeniu Nadine ze śpiączki w sezonie 2? Miała super siłę i myślała, że jest dzieckiem. Stało się to w sezonie 2, po tym jak widownia już zaczęła naciskać na wyjawienie mordercy. Negatywna Nadine to widzowie – potężni i płaczący jak dzieci o odpowiedzi oraz trzymający dyrektora z dala od jego miłości.

- W S03 Nadine dała Edowi wolność. Trzeba tu zwrócić uwagę, że w tym sezonie Ed ma fryzurę Lyncha.

- Dlaczego dała mu wolność? Bo my jako widownia się zmieniliśmy przez te lata. Teraz kochamy film i żałujemy, że zniszczyliśmy serial i film swoimi złymi opiniami. I w głębi siebie czujemy się winni. Chcemy więcej TP i chcemy, żeby Lynch zrobił je po swojemu.

- Ważny fakt – Lynch w 2015 niemal wycofał się z produkcji 3 sezonu, bo brakowało funduszy. Po miesiącu negocjacji prace zostały wznowione. Dlatego w S03 Norma umawia się z Lawfordem – będącego jej szefem i mówiącym jej, że wydaje za dużo pieniędzy. Następnie Ed przyjeżdża do Normy złotym samochodem – pamiętacie o medytacji? Mówi jej, że chce z nią być. Przerywa mu Lawford, ale Norma odpowiada, że z nim kończy i się wykupuje. Następnie następuje pocałunek Normy i Eda – są już razem. Lynch i Twin Peaks wreszcie są razem. To się dzieje na początku 15 odcinka. Co się dzieje później w tym odcinku? Dougie przypomina sobie, że jest Cooperem i wkłada widelec do gniazdka, by wrócić do TP. Ta miłość sprawiła, że Cooper do nas wrócił. Soundtrack w tym odcinku – Kochałem cię zbyt długo, by teraz przestać.

- Ed/Lynch siedząc przy barze zamawia kawę – paliwo do śnienia. I przymyka oczy – by znów śnić. Wtedy na ramieniu kładzie mu rękę Norma – mogą być już razem.

- Ale żeby istniało TP to muszą być tajemnice, prawda? Takie są zasady. O nich później.


 

14. THE WHITE HORSE

- od 3:05:49 do 3:13:49

- Co symbolizuje biały koń? Istnieje wiele teorii fanów, ale w S03 woodsman/drwal powiedział to do mikrofonu – „koń to białko oka”. Biały koń symbolizuje odwrócenie wzroku – bo gdy kierujemy oczy w bok to wtedy widać ich białko. Za każdym razem jak pojawia się w serialu to jakaś postać odwraca wzrok od jakiego wydarzenia.

- Biały koń symbolizuje odwrócenie wzroku, a wtedy wchodzi w nas ciemność/zło. Dlatego złe doppelgangery mają białe oczy – są całkiem źli.

- Kto widział białego konia? Sarah Palmer. Przed S03 nie zwracała uwagi na krzywdy Laury. Nawet jeśli bywała odurzona narkotykami przez Lelanda to musiała się czegoś domyślać, ale nikomu o tym nie mówiła. W S03 widzimy tego efekt – otwierając swoją twarz pokazuje zło jakie ją wypełniło i teraz to zło nosi twarz Sary jako maskę.  

- W S03 widzimy białego konia w domy Carrie Paige. Dlaczego? Cooper nie ma czasu zająć się sprawą zabitego mężczyzny w jej domu i woli odwrócić wzrok/zignorować to, by zająć się swoją sprawą. Odwracał wzrok, bo w tym świecie nie był już całkiem dobry, było w nim już trochę zła – sytuacja w barze.

- Przy kasynie w S03 jest biały koń. Co się wydarzyło w Vegas zostaje w Vegas – o tym się nie mówi. W kasynie również znajduje się zło – hazard.

- Słyszymy rżenie konia, gdy w S03 w odcinku 8 pojawiło się zło w TP, a do ludzi wszedł robal. Pojawiło się zło, więc usłyszeliśmy, że pojawił się również biały koń.

- Podsumowując – odwracanie wzroku/ignorowanie tego, że komuś dzieje się krzywda sprawia, że do naszych dusz dostaje się zło.

- Dlaczego na początku S03 Cooper widzi białego konia? Tuż przed zobaczeniem go Laura daje mu/nam ostrzeżenie mówiąc: Możesz teraz stąd wyjść/Możesz teraz to wyłączyć. – to nasza ostatnia szansa na wyłączenie tv, by nie oglądać tego sezonu/by nie dostać tego, czego sobie życzyliśmy. Jeśli będziemy oglądać serial dalej to zignorujemy ostrzeżenie Laury – odwrócimy wzrok. Dlatego po tej scenie pojawia się biały koń – oglądamy serial dalej. Jeszcze przed pojawieniem się białego konia Laura szepcze na ucho Coopera tajemnicę. Co szepcze? Wiemy od dawna, że zdradza imię zabójcy. Po tym szeptaniu mamy już swoją starą odpowiedź, więc Laura dosłownie znika z Chaty – zostaje skonsumowana przez przemoc tv, a wraz z tym Twin Peaks w tym momencie umiera. I proszę bardzo – tak się zaczyna sezon 3. Odwracamy od tego wzrok i oglądamy serial dalej – pokazuje nam się biały koń i ciemność obok niego. A po nim wracamy znowu do Coopera w chacie, ale Laury już nie ma – tylko puste krzesło. Ciemność to rezultat braku Laury.

- O czym ma być dalej S03? Skoro sprawa Laury umarła to co pozostało? „Change or die” – zmień się lub zgiń. Twin Peaks musi się zmienić, by nie umrzeć. Oglądamy dalej, więc TP się zmienia. Jednakże, to Laura była esencją Twin Peaks, a bez niej TP nie może być sobą.

- TP nie umarło, więc się zmieniło. Ale nieuchronnie musi umrzeć – bo chcemy poznać wszelkie odpowiedzi i poznać zakończenie historii.

- TP jest kompletnie inne, bo jest pozbawione oryginalnego przesłania. Co więcej, nie jest interesujące dla współczesnej widowni. TP jako serial i jako miasteczko jest stare, chore i umierające.


 

15. IDENTITY CRISIS

- od 3:13:49 do 3:19:03

- Czy to historia o małej dziewczynce, która mieszka na końcu drogi? Nie – S03 nie jest już o Laurze.

- S03 czasami wygląda i brzmi jak Twin Peaks, ale bez oryginalnego przesłania to już coś innego. Dosłownie. W porównaniu do poprzednich sezonów jest bardziej pusty i nienaturalny. The Return to już inny serial, który jedynie krąży wokół trupa Twin Peaks. Większość sezonu dzieje się poza TP.

- Sam serial już nie wie o czym jest. Postacie w serialu czasami też czasami nie wiedzą co się dzieje. Sarah nie rozpoznaje sklepu/jedzenia w sklepie. Audrey czuje się kimś innym. Diana tak samo.

- Twin Peaks nie powróciło. To coś co powróciło ma problemy z własną tożsamością. W celu zobrazowania tego pojawił się wątek – Jerry Horne.

- Jerry myśli, że powrócił do TP. Wybiera się do lasu, bo myśli, że zna to miejsce. Jednak wieczorem przed snem ogląda na laptopie nowe media – program Jacobiego/dr Amp. Gdy się budzi to już nie wie gdzie jest. Zgubił się w lesie, w którym był już wiele razy. Nie czuje się dobrze nawet w swoim ciele. Zeitgeist/wiatry dr. Ampa sprawiły, że sen o Twin Peaks zamienił się w nieznany koszmar.

- Jeden z najważniejszych momentów w The Return to ocknięcie się Coopera po 14 odcinkach. Zanim się to stało to widzieliśmy wiele sytuacji, gdy myśleliśmy, że to nastąpi – sceny będące niemal memami – Dougie z kawą/plackiem/kciukiem w górze. Nie ocknął się wtedy, bo nie zgadzał się kontekst. Byliśmy głupi myśląc, że do istnienia TP wystarczy kilka memów.

- Kiedy Cooper się ocknął? Podczas oglądania tv – Sunset Boulevard. Na ekranie mężczyzna każe wezwać Gordona Cola, bo zapomniał samochodu i ma znaleźć nowy. Co się jeszcze działo w tej scenie? Stara aktorka Norma Desmond odebrała telefon od Gordona Cola ze studia Paramount z prośbą o spotkanie. Norma jedzie do studia z marzeniem, że wróci na ekran. Przez chwilę myśli, że jej się udało. Ale to mija, gdy się dowiaduje, że Gordon chce jedynie wynająć jej auto. Brzmi podobnie? Gordon/Lynch woła Normę/TP  z powrotem do studia/na ekran i przez chwilę wydaje się, że serial powrócił. Ale to się nie dzieje, Lynch jedynie chce dostać „auto” – używa starych rzeczy do stworzenia czegoś innego.


 

16. COINCIDENCE AND FATE

- od 3:19:03 do 3:25:01

- Nie ma czegoś takiego jak szczęście w tv. Sytuacje, które w prawdziwym życiu można uznać za szczęście lub pecha nie dotyczą bohaterów serialu, bo tam decyduje o wszystkim scenariusz. Szczęście lub pech postaci zależy od twórców serialu.

- Woodsmana/drwala gra aktor, który w prawdziwym świecie zajmuje się impresją/udawaniem Abrahama Lincolna. W S03E08 dziewczyna znalazła monetę z podobizną Abrahama Lincolna. Moneta jest z miedzi/copper. Miedź przewodzi prąd. Woodsmen głosi zło przez radio. Mamy Lincolna na miedzi i na ekranie – moneta i aktor. Lincoln to dosłowny i metaforyczny przewód intencji.

- Samochody mają znaczenie. Czarny Lincoln – Mr. C – złe intencje.

- Dougie/Cooper ma non stop szczęście, które utrzymuje go przy życiu. Wygrywa też non stop w kasynie i przynosi szczęście innym.

- Mr. C przynosi wszystkim pecha – kto się z nim zadaje, ten źle kończy.

- Dougie jest wieziony białym Lincolnem – dobre intencje/szczęście.

- Cooper i Mr C są jak dwie strony monety. Cooper potarł swoją twarz – jak pociera się monetę – przynosił szczęście. Mr C potarł twarz mechanika i mechanik zginął – przyniósł pecha.

- Serial jest pojazdem intencji, a dzisiejsza telewizja jest światem pełnym kierowców. Richard samochodem zabił dziecko, siostra Donny jeździła z narkomanem, w samochodzie przed restauracją wymiotowała dziewczyna. Telewizję toczy choroba.

- To co musimy zrobić to wrócić do domu, ale powrotu do domu już nie ma – „auto” zostało zabrane przez zło, gdy sprawa Laury została zamknięta.


 

17. THE ROADHOUSE

- od 3:25:01 do 3:30:28

- Nasz telewizor stał się stacją paliw, gdzie możemy zatankować zło. Czy to nasze Roadhouse?

- Roadhouse to miejsce, gdzie kierowcy i motocykliści zatrzymują się na odpoczynek. W środku na scenie znajduje się czerwona kurtyna. Jest to miejsce postoju/pomiędzy trasą dla kierowców, tak jak Chata jest miejscem pomiędzy światami.

- W kałuży odbija się neon Roadhouse tak samo jak czerwona kurtyna z Chaty odbijała się w kałuży oleju.

- Roadhouse i Chata to symbole przestrzeni marzeń TV.

- W sezonach 1-2 Roadhouse to cień restauracji RR Normy. W Roadhouse była prostytucja, narkotyki, ale również odbywały się tam sekretne spotkania. To mroczne lustro miłość i przyjaźni z RR.

- Zarówno RR jak i Roadhouse to mikrokosmos doświadczeń z TP – światło i mrok z tajemnicami – balans/równowaga.

- W Roadhouse siedział facet ubrany jak motocyklista z filmu The Wild One. Marlon Brando grał tam motocyklistę. Film był krytykowany za zły wpływ na młodzież. Był o gangu motocyklistów, który prześladował małe miasteczko. Sprowokowało to mieszkańców do przemocy w odwecie. Konfrontacja pokazała jak strach zmienia dobrych ludzi. Zły lider poznaje dobrą córkę szeryfa i dzięki niej się zmienia. Film przekazuje to samo przesłanie – dziewczyna z małego miasteczka rozświetla mrok, by móc zobaczyć światło.

- W Roadhouse występują zespoły, gdzie wokaliści są ubrani jak motocykliści.

- Wally, syn Andiego i Lucy, jest ubrany jak Marlon Brando. Jest złym chłopcem z dobrym sercem – balans/równowaga. Jednak przyjechał do miasteczka tylko po to, by oddać szacunek umierającemu szeryfowi w umierającym miasteczko i po tym odjeżdża – nie ma tu już miejsca na miłość i przyjaźń.

- W The Return miłość ustępuje strachowi – ludzie strzelają na ulicy i kule trafiają do RR Normy.

- Roadhouse to ogniwo współczesnej tv, gdzie żałośni ludzie sieją plotki i walczą ze sobą. James próbował być miły w Roadhouse, ale został pobity – tam nie ma miejsca na miłość i przyjaźń.

- Piosenki w Roadhouse opowiadają o smutnym stanie TP.

- Postacie z TP wracają do będącego „pomiędzy” Roadhouse, teraz całkowicie opanowanego przez zło i czują, że coś jest nie tak. Kluczowy przykład to historia Audrey Horne. O niej w następnej części. 

bardzo_suabe_rymy   
lis 16 2019 Wyjaśnienie Twin Peaks część 3/4
Komentarze (0)

18. RUNNING OUT OF SAND – AUDREY

- od 3:30:28 do 3:41:44

- TP jako opera mydlana z lat 90 nie pasuje do obecnych standardów/obecnej widowni. Coś nam o tym przypomina w The Return – stary klucz hotelowy Coopera, Lucy mająca problem z nowymi telefonami, biurko szeryfa z monitorem. Jack Rabbit’s Palace/Pałac Królika – miejsce, którego szukano w TP. Króliki mają uszy – antena. Bobbie mówił, że tam za młodu wymyślano historie. Jednak dziś nikt nie używa anten – jest internet, itd. Dlatego w The Return nie mogli znaleźć drogi do tego miejsca – droga zniknęła.

- TP jest z innych czasów, zostało przesunięte z przeszłości do przyszłości, do której nie należy i do której nie pasuje. A w przypadku Audrey – tam, gdzie nie chce być.

- Kim była Audrey w S1-2? Była samowolna i skupiona na sobie. Nie interesowała jej Laura. Chciała rozwiązać sprawę dla siebie. Dlaczego? Bo chciała być gwiazdą serialu. Chciała naszej uwagi. Chciała miłości Coopera, bo chciała naszej uwagi.

- W The Return Audrey jest daleko od centrum uwagi, nawet jej historia zaczyna się dopiero w 2/3 sezonu. Nadal jest samowolna, ale jednocześnie niepewna rzeczywistości i siebie. Boi się wyjść z domu.

- Mąż Audrey to mrukliwy Charlie, który kontroluje jej życie.

- Celem Audrey jest znalezienie Billiego, tajemniczego mężczyzny z którym zdradza męża.

- Czy Billy to Billy Zane? Niekoniecznie. Nie wiemy kim on jest i nie musimy wiedzieć. On nie ma znaczenia. Liczy się tylko to, że jest jakiś Billy.

- Gdy Audrey idzie do Roadhouse wiemy już, że jej rzeczywistość to fałsz. Wiemy to dzięki jej tańcowi/Audrey’s dance. Tańcząc do swojej piosenki z S1-2 sprawia, że jej sen staje się prawdziwy. Tańczy dla widzów i serial/nasza uwaga znów skupia się na niej, ale tylko na chwilę, bo zaraz pojawia się przemoc wśród publiczności Roadhouse – mrok współczesnej tv. Sen Audrey zamienił się w koszmar. Biegnie do Charliego, by ją zabrał po czym się budzi. Patrzy się na niego i po chwili patrzy się na siebie po przebudzeniu. Charlie to część Audrey.

- Audrey budzi się w pustym pomieszczeniu, tylko lustro. Jest bez makijażu, bez super ubrań, normalne włosy i zmarszczki. Marzyła o byciu nadal młodą, seksowną dziewczyną, w której kochali się widzowie, ale w rzeczywistości już taka nie jest. Jest stara i zapomniana.

- Audrey patrząca się na Charliego to Audrey patrząca się na swoją starą twarz.

- Charlie mówi, że powinna iść do Roadhouse poszukać Billiego, ponieważ tak została napisana jej rola. Gdy pyta się czy będzie posłuszna czy ma zakończyć również jej historię – jest to aluzja do Laury. Co zakończyło historię Laury? Jej wątek był zbyt ciekawy dla widzów i to wymusiło udzielenie odpowiedzi – zakończenie go.  Charlie to wcielenie przeszłości – jest ubrany w taki sposób i otoczony starymi przedmiotami. On nie ma ochoty iść do Roadhouse – współczesnej tv.

- Audrey przed przyjściem do Roadhouse/dołączeniem do The Return żyje w przeszłości/naszej pamięci o niej. Gdy widzimy ją po raz pierwszy to nadal tam jest, w związku z przeszłością.

- Jej wątek nie jest połączony z resztą The Return – nie wróciła wraz z S03. Ona potrzebuje jakiejś tajemnicy, by wrócić/przyciągnąć naszą uwagę – stąd wątek Billiego. Audrey zdradza przeszłość/Charliego z nową osobą, która ma być w Roadhouse/współczesnej tv. Chce go tam szukać, ale jednocześnie boi się tego co to może dla niej oznaczać – jakie to będzie miało konsekwencje. Mówi Charliemu, że chce tam iść i jednocześnie nie chce iść. Że jest tu jak w Ghostwood. Co się działo w Ghostwood? Stary tartak miał spłonąć, by zrobić miejsce dla czegoś nowego. Jednak ten wątek nie był ciągnięty dalej. Audrey mówi, że jest jak w Ghostwood, bo utknęła między przeszłością i przyszłością. Chce zostać w przeszłości, gdzie była w centrum uwagi, ale jednocześnie chce być częścią The Return, bo w jej charakterze jest być w centrum.

- Kim jest Billie? To przerażenie Audrey, zamiana przeszłości na przyszłość. Co zrobił Billie? Ukradł samochód. Od kogo? Od Chucka. Chuck = Charlie = przeszłość.

- W Roadhouse młodzi rozmawiając wspomnieli o Billim, więc The Return połączyło się z tajemnicą Audrey i ta wreszcie mogła udać się do Roadhouse. Jednak to co zastała w tym miejscu to przemoc współczesnej telewizji. Uciekła stamtąd do bezpiecznej przeszłości, ale to jej nie ocaliło, ponieważ nie ma już przeszłości, do której można wrócić. Twin Peaks umarło z rozwiązaniem zagadki Laury, więc tak jak serial - czas Audrey się skończył. Tak jak serial – jest stara i nie może już być tym kim była w przeszłości. Eddie Vedder śpiewał w tym odcinku – Jestem kim jestem i nie będę już tym kim byłem. Nie będę tym kim mogłem zostać. – zmarnowany potencjał. TP mogło być czymś więcej, gdybyśmy mu pozwolili. Jest jak Gersten, siostra Donny – miała talent, ale się stoczyła i poślubiła narkomana/zło.


 

19. IT IS IN OUR HOUSE NOW

- od 3:41:44 do 3:49:12

- Porażka serialu zmieniła nasze serca, a strach od lat 50 sprawiał, że każda kolejna generacja była coraz gorsza.

- Zepsucie młodych ludzi to kolejny z tematów The Return. To dziedzictwo tego co starzy zostawili młodym. Nowa widownia ogląda porażkę telewizji poprzedniej generacji i to napawa ją jeszcze większym mrokiem.

- Shelly związała się z przemocą i gdy zło wygrało to proces się powtórzył – jej córka również związała się z jeszcze gorszym człowiekiem. Richard to zło wcielone, zabija małego chłopca samochodem.

- The Return jest mroczniejsze, brutalniejsze, bardziej przerażające i mniej przejmujące się ofiarami niż Twin Peaks miało kiedykolwiek być. Dzisiejsza widownia potrzebuje bardziej graficznego przedstawienia przemocy niż ta z lat 90.

- Współczesna garmonbozia została zdegradowana z kukurydzy do fast foodu. Często widzimy jak ktoś je fast fooda w serialu.

- Zło w nas jest jak nowe zło TP w Sarze Palmer. To zło nosi maskę TP tak jak nosi nas jako maskę i tak jak nosi twarz Sary jako maskę. Zło jest teraz w naszym domu i musimy z nim żyć – głosy z domu za Sarą, gdy odwiedził ją Hawk.

- W The Return poboczne historie były krytykowane za brak rozwiązania. Dlaczego prowadziły one donikąd i zostały urywane? Bo zło zalęgło się w miasteczku i nie było już na nie odpowiedzi. Nie było śledztwa, które mogłoby rzucić na nie światło, by dać odpowiedzi. Nie było balansu/równowagi. Nie mogliśmy dostać odpowiedzi, nie mogliśmy dostać satysfakcji. Poniżej przykłady.

- Beverly, pracownica z hotelu – była żoną chorego na raka, który ją obwiniał. Jest zmęczona, przerażona. Koniec historii.

- Becky, córka Shelly – ożeniła się z przemocą – jej mąż to narkoman, który ją bije, zdradza i popełnia samobójstwo. To przerażające i okropne. Koniec historii.

- Postacie w Roadhouse – opowiadają smutne/przykre historie i na tym ich wątki się kończą.

- Brak równowagi oznacza, że nie ma śledztwa, które mogłoby rozjaśnić te historie.

- Lynch mówił w wywiadzie, że historia Laury to złota gęś, która znosi złote jaja.

- Złote jaja to piękne historie poboczne, które wywodziły się od głównego wątku – morderstwa. Natomiast te złe/okropne historie, które nie są połączone z Laurą w The Return to zgniłe jaja.

- Złote jaja wywodzą się z morza idei/niebytu i kończą w stacji paliw w S1-2 – na dachu stacji jest figurka gęsi. Zgniłe jaja w pozostałej historii wywodzą się z Zeitgeistu/naszego strachu w naszych głowach – wyszły z głowy matki zła w S03E08.

- Za każdym razem w  The Return jak komuś rozwala się głowa to towarzyszy temu dźwięk rozbijanego jajka.

- Nasze głowy stworzyły Zeitgeist, który zainfekował nasze tv, a tv zniosło w naszych głowach zgniłe jaja, które sprawiają, że nasze mózgi gniją.

- Morał historii Lyncha jest taki: TV SPRAWIA, ŻE NASZE MÓZGI GNIJĄ.

- Lynch mówił w wywiadzie, że odpowiedzi/wyjaśnienie są jak narkotyk.

- Screen zgniłego jaja z The Return – to nasz mózg uzależniony od odpowiedzi.

- Strach wszedł do stacji TV, mózgi ludzi pracujących w tv zgniły, zgnilizna dostała się do fal radiowych i wypełniła strachem nasze serca – scena w epizodzie 8 jak woodsmen wchodzi do stacji radiowej i jak robal wchodzi do ust dziewczyny.

- Zmiana wyglądu Ramienia/Karła w S03 – to elektryczne drzewo ze zgniłą głową. Przedstawia obecne czasy – czym więcej strachu w tv tym bardziej przypomina ono grzyba po wybuchu bomby atomowej.

- Zdaniem autora aktor grający Richarda został wybrany do roli ze względu na kształt twarzy/głowy, która przypomina zgniłe jajo. Richard jest dzieckiem złego Coopera i Audrey – tej, która chciała naszej uwagi i tego, który… O Mr. C w następnej części.


 

20. THIS THING OF TWO COOPERS

- od 3:49:12 do 3:51:02

- Dale Cooper to widzowie – nasz umysł detektywa. Dobry Cooper to nasze pragnienie kontynuowania odkrywania sprawy Laury, nasze pragnienie balansu/równowagi, nasze pragnienie dobra.

- W The Return nasze pragnienie tajemnicy zostaje uwięzione przez nasze zło.

- W dwuczęściowej premierze The Return Mr. C przesiada się ze srebrnego Mercedesa do czarnego Lincolna – z balansu do zła, z dobrych intencji do złych. Wjechał do TP dobrymi intencjami, by je uwięzić i zastąpić złymi.

- Dobry Cooper został uwięziony w Chacie, a następnie w ciele Dougiego.

- Celem doppelgangera jest bycie przeciwieństwem Coopera. To nasze pragnienie zła, przemocy Boba, wyjaśnień i odpowiedzi. Odpowiedzi to to czego CHCEMY. To czego POTRZEBUJEMY to balans.

- Co chce zrobić dobry Cooper w The Return? Odnaleźć Laurę. Chcemy odnaleźć Laurę, by wrócić do oryginalnej fabuły.

- Co robi Mr. C/Zły Cooper w The Return? Powiedział to w scenie w barze: CHCĘ, a nie POTRZEBUJĘ. Niczego nie potrzebuję. Ja CHCĘ. To jest czego chcę – tu pokazuje asa z ilustracją sowy. On chce znaleźć Judy. Nie wie kim lub czym jest Judy. On po prostu tego chce. O Judy w następnej części.


 

21. WHO IS JUDY?

- od 3:51:01 do 4:16:24

- Tajemnica Judy to największa tajemnica od czasu tajemnicy morderstwa Laury. Zaczęła się od sceny z Jeffriesem w filmie. To była największa tajemnica przed pojawieniem się finału 3 sezonu.

- Kim jest Judy? Czy jest powiązana z Josie? Czy była w Seattle, a może w Południowej Afryce? Czemu Jeffries o niej mówi? I czemu na końcu filmu małpa wypowiada jej imię? Czy to znaczy, że teraz Judy jest kluczem do wszystkiego? Nie wiemy kim ona jest, jakie ma znaczenie – nie wiemy nic. Po prostu chcemy się dowiedzieć!

- Podnieśliśmy rangę Judy, o której wspomniał Jeffries w filmie do miana największej tajemnicy, której wyjaśnienia pragniemy w 3 sezonie.

- Judy to odpowiedź na nasze wszystkie pytania. Dosłownie. Judy = odpowiedź na wszystkie nasze pytania.

- Gordon Cole tłumaczył agentom, że Judy to ekstremalnie zła siła, która dawniej nosiła imię Jowday. Czym jest ekstremalnie zła siła w kontekście TP wg Lyncha? Wyjawienie zabójcy Laury – odpowiedzi/wyjaśnienie tajemnicy.

- Znaczenie słowa Jowday – w chińskim/mandaryńskim to Jow i dai. W grę wchodzi tu wymowa. Tak jak w Naido Lynch czyta to jako Nay Do (Nej Do) – tak jakby ktoś wymawiał od tyłu Diane. Czyli Jow Dai – Jow Day. Co oznacza to słowo w mandaryńskim? Wyjaśniać/Kończyć.

- JUDY = WYJAŚNIENIE/ZAKOŃCZENIE

- Czym jest Judy? Oglądacie/Czytacie ją w tej chwili, hehe.

- Gordon opowiada, że on, Briggs i Cooper mieli plan jak znaleźć Judy. Ale Briggs zniknął, a później Cooper również. – Lynch, Frost i żądanie widzów doprowadzili do rozwiązania zagadki Laury. Później Frost odmówił Lynchowi pomocy przy zrobieniu filmu, a po widzom nie spodobał się film.

- Gordon mówi, że ostatnie co usłyszał od Coopera to: Jeśli zniknę, zrób wszystko, by mnie odnaleźć. Zamierzam zabić dwa ptaki jednym kamieniem/upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. – Widzowie mówią, że jeśli odejdą, a twórcy będą chcieli ich powrotu to twórcy będą musieli dać nam to co chcemy, czyli Judy-wyjaśnienia. Chcemy zabić dwa ptaki jednym kamieniem – jednym sezonem. Pierwszy ptak to złota gęś, która znosi złota jaja, a drugi ptak to sowa, która reprezentuje opiekę nad fabułą oryginalnego serialu.

- Co to za symbol, który reprezentuje Judy? Symbol sowy na asie? Jest bardzo podobny do sowiego symbolu z pierwszych sezonów. Sowi symbol z pierwszych sezonów reprezentował opiekę sowy nad fabułą. Symbol sowy z asa z 3 sezonu to czarna dziura z uszami sowy – reprezentuje czarną pustkę/ciemność, która ma zniszczyć serial do końca.

- Rozmowa Mr. C z Jeffriesem – Mr. C pyta się kim jest Judy i słyszy, że już ją spotkał. – to prawda! Dostaliśmy wyjaśnienia już wiele razy – wyjawienie zabójcy w 2 sezonie i zakończenie 2 sezonu. Zło żyjące w Sarze Palmer w 2 sezonie to to samo zło, które w niej żyje w 3 sezonie – przemówiło wtedy do Briggsa, że jest w Chacie z Cooperem. I tak też było – Judy wtedy z nim było w Chacie – to zakończenie serialu. Czekała na Briggsa/Frosta, by dołączyć i serial mógł się zakończyć.

- Spotkaliśmy Judy również w filmie – to cała chronologia wydarzeń prowadząca do śmierci Laury i wyjaśnienie wątków meta. Wraz z filmem dostaliśmy już dosłownie wszystko, by w pełnie zrozumieć cały serial i film. To była odpowiedź/wyjaśnienie, którego nie zrozumieliśmy, bo nawet nie wiedzieliśmy, że je dostaliśmy. Dlatego na końcu filmu małpa wypowiada to słowo – Judy. Małpa to symbol ciekawości. Małpa zdjęła maskę, którą nosił Jumper/Skoczek – czyli Lynch. My byliśmy ciekawi odpowiedzi i ona sam był ciekawy do czego doprowadzi go ta historia – akcja i reakcja. Lynch jako ta małpa mówi nam, że ciekawość się opłaciła.

- Gdy zmusiliśmy Lyncha do wyjawienia mordercy – my/widownia i serial zostaliśmy opanowani przez Boba/zło. Wtedy serial przestał być tym czego chciał Lynch i stał się serialem/snem widzów. Ten sen to jest to co po 25 latach przywróciliśmy na ekrany – nie mając pojęcia, że wszelkie odpowiedzi już zostały nam pokazane. Nie wiedzieliśmy tego tak samo jak Mr C. Przywróciliśmy serial, by dostać odpowiedzi – tak samo jak Mr. C.

- Nie dowiedzieliśmy się co robił Mr. C przez 25 lat – ponieważ serial przez ten czas nie istniał. Nie dawaliśmy naszej uwagi/atencji przez ten czas, więc serial nie istniał.

- Jak zaczyna się 3 sezon? Facet siedzi i wpatruje się w puste pudło, w pomieszczeniu z wieloma kamerami. Później dowiadujemy się, że pudło stworzył Mr. C.

- Mr. C to Cooper, którego opanował Bob i który przybył ze świata pomiędzy/Chaty, więc wie jak działa telewizja. – demonstruje to w tym sezonie wiele razy poprzez używanie elektroniki.

- Mr. C aktywnie i sprytnie wykorzystuje intuicję/połączenie z widownią, by manipulować fabułą serialu.

- Mr. C to widzowie, którzy chcą odpowiedzi, ale jest również postacią w serialu, która wie, że TP potrzebuje tajemnicy, by znów istnieć. Dlatego pusta skrzynia/eksperyment to tajemnica, by przyciągnąć uwagę widzów.

- Facet obserwujący pudło dostaje kawę od koleżanki. Kawa pochodzi z kawiarni Szymons, która w logo ma wiśniowy placek. – kawa i placek to paliwo dla śledztwa.

- Mr. C stworzył pudło -> przyciągnął naszą uwagę. Nasza uwaga coraz bardziej rośnie -> pudło to generator naszej uwagi/atencji, która ma przywrócić TP/serial do życia. Po tych scenach zaczynają się poszukiwania Judy przez Mr. C. – po to chcieliśmy powrotu serialu.

- Czy Mr. C znalazł czego chciał? On nawet nie wie czego chciał. Co się pojawiło w The Return? Wyjaśnienie kim jest Judy. Geneza strachu, który stworzył Twin Peaks. Geneza Boba. Geneza woodsmanów. Morze niebytu. Strażak. Geneza Laury. Niebieska róża. Tv jako sen. Działanie sowiego pierścienia. Sowy. Ryba w ekspresie do kawy. Sowi symbol. Wyjaśnienie co widziała Laura za Jamesem. – w tym sezonie dostaliśmy wszystkie odpowiedzi, których chcieliśmy, ale nadal nie wiedzieliśmy, że je dostajemy!

- Niesławna scena z zamiataniem podłogi, gdzie facet przez 2,5 minuty zamiata podłogę. – dostaliśmy już 15 odcinków sezonu i nadal TP nie powróciło, ale nadal ufamy reżyserowi. Cierpliwie czekamy aż coś się wydarzy. Ale nic się nie dzieje. Odbieramy to wszystko jako coś abstrakcyjnego. Myślimy, że chcemy odpowiedzi, ale odpowiedzi nie przyciągają naszej uwagi – tajemnice ją przyciągają. Tak jak sprzątający facet – powoli wszystko jest wyjaśniane, ale nie sprawia nam to satysfakcji.

- W międzyczasie Mr. C ponownie wraca na ekran – scena z powstrzymywaniem wymiotów – garmanbozia generowana przez cały 2 sezon zgniła przez te 25 lat. Wielu widzom przestało na Mr. C zależeć. Czas Mr. C powoli się kończy, bo widzowie chcą zobaczyć jak Cooper opuszcza Chatę, by zatrzymać Mr. C. By to powstrzymać Mr. C ma plan, by utrzymać naszą uwagę na sobie.

- Plan Mr. C to stworzenie Dougiego. To jak z podmianą figurki przez Indianę Jonsa – Dougie ma zająć miejsce Mr. C, gdy Cooper wyjdzie z Chaty.

- Dougie to nowa tajemnica, która ma podtrzymać naszą uwagę na Mr. C. Przygody Dougiego są średnio ciekawe, a znacznie ciekawsze jest to dlaczego Mr. C go stworzył i jaki ma na niego plan. To utrzymuje uwagę na Mr. C.

- Mr. C utrzymuje uwagę na sobie poprzez tworzenie przez siebie kolejnych tajemnic – jakie smsy wysyłał? Po co? Czego chciał? Czemu szukał Judy? Jak jest powiązany z rodziną Hastings? Kim jest Mr. Strawberry? Co oznacza noga psa w bagażniku? Nie tworzył tych tajemnicy, by dać na nie odpowiedzi – tworzył je, żebyśmy byli nim zainteresowani/skupili na nim swoją uwagę podczas 3 sezonu. Nasza uwaga to jego paliwo. Chcemy tajemnice, więc tworzy tajemnice. Chcemy ich więcej to on tworzy ich więcej. Chcemy Judy, więc i on chce Judy. Chcemy też dowiedzieć się czegoś o Mr. C, więc FBI przesłuchuje go jako nasi reprezentanci.

- Skoro Dougie to wersja Coopera to znaczy, że musi być również reprezentantem nas – widowni. Gdy go pierwszy raz widzimy to jest w pustym pokoju zdradzając żonę. Nie okazuje zbyt wielu emocji. Skoro Mr. C to nasza zła strona to Dougie jest tym co zostało z nas dobrego. Nie ma tego zbyt wiele.

- Gdy dobry Cooper przedostaje się przez dziurę do pustego pudła – pudło jest puste, ponieważ Twin Peaks bez Laury jest puste. Wtedy trafia do pomieszczenia na dnie – morze niebytu, ponieważ tam gdzie wrócił brakowało balansu/równowagi. Zamiast niego pojawiło się zło, które zabiło faceta i kobietę, którzy obserwowali pudło.

- Hawk miał odnaleźć coś czego brakuje i ma związek z Cooperem. Skoro dotyczy to dobrego Coopera to chodzi o miłość. To co pomaga Hawkowi to indiańska moneta, która prowadzi go do drzwi, w których ukryta jest kartka z pamiętnika Laury. – równowaga Laury = miłość.

- Tak jak Hawk – my też musieliśmy odnaleźć miłość. Odnaleźć miłość w historii Dougiego i w nas samych. Bo w Twin Peaks już jej nie było.

- Dougie – to dobry Cooper, który trafił życia pełnego miłości, szczęścia i ogromnego farta, ale to nie było to czego my chcieliśmy. Nie chcemy tego. Dlatego nasza miłość jest w niebycie/Cooper pośród morza niebytu. My chcemy akcji! Coopera walczącego ze złymi i wygrywającego, a nie jakiejś miłości i codziennego życia. I dlatego Cooper jako Dougie jest pusty – nie przyciąga naszej uwagi. Nasza uwaga jest z Mr. C, który ma tajemnice i zabija.

- Sceny z Dougiem nas irytują i chcielibyśmy je wyciąć z serialu. Natomiast Lynch kocha codzienne życie. Dla niego Dougie to najlepsze co może być. Lynch może się delektować bez końca tym co dobre – scena jak Gordon przypatruje się pijącej wino kobiecie, a Albert się niecierpliwi.

- Dlaczego nikt nie pomaga Dougiemu? Bo odbija naszą uwagę. Nie jesteśmy nim zainteresowani. Ale serial nadal trwa, więc go oglądamy – bo każda postać ma swoją rolę do odegrania, nie ważne czy ciekawą czy nudną. To jak występ w teatrze, gdy jeden aktor całkiem zapomni swoich kwestii, ale pozostali przepychają go jakoś przez resztę występu, bo serial musi trwać.

- Lynch chce nam pokazać, że to czego chcemy to coś złego. Jedyna sytuacja, gdy Dougie przykuwa naszą uwagę jest wtedy, gdy dzieje się coś złego – musi zainterweniować na ulicy, by powstrzymać napastnika. Sam Dougie cieszy się tylko z najprostszych rzeczy – jedzenia i seksu. Tylko przy tych okazjach pojawia się na ekranie, bo na chwilę zwraca naszą uwagę, a później znika nam z oczu, bo wraca do nudnego, codziennego życia.

bardzo_suabe_rymy   
lis 16 2019 Wyjaśnienie Twin Peaks część 4/4
Komentarze (0)

- Co nas w końcu uwalnia od Dougiego i pozwala wrócić Cooperowi? Wielkie zło – Judy, czyli zakończenie. Zakończenie wątku Dougiego. Wszyscy go już pokochali w jego otoczeniu – szef, współpracownicy, rodzina. Jego wątek się zakończył.

- Zły Cooper/Mr. C nie wrócił do dobrego Coopera, by stworzyć zbalansowanego Coopera. Skoro nie ma balansu to jeden z nich musi wygrać, a drugi umrzeć. Mr. C nie można zabić przemocą, bo my kochamy przemoc. Więc jak został pokonany Bob na końcu? Nie został! Zwróćcie uwagę jak wszystko gładko poszło. To nie w stylu Lyncha. Na ekranie wyświetla się twarz Coopera jako znak wodny, zdziwiona tak jak my – widzowie. Jesteśmy przekonani, że coś jest nie tak. Że to nie jest prawdziwe. Coś poszło strasznie nie tak!

- Twin Peaks to sen Lyncha, ale The Return to nasz sen – sen widzów. Przywróciliśmy serial, by dostać odpowiedzi/wyjaśnienie/zakończenie i scena zabicia Boba była naszym zakończeniem jakie sobie wyobrażaliśmy, jakiego chcieliśmy. Mr. C ostatecznie zdobył współrzędne i były to współrzędne do Twin Peaks – miejsca gdzie znajdzie Judy. To był nasz sen – by wrócić do starego Twin Peaks, gdzie zły Cooper zostanie pojmany, a zło zniszczone przez dobro. Nie wiedzieliśmy, że wyjaśnienie/zakończenie wszystkiego to prawdziwe zło zaplanowane przez Mr. C. To co utrzymywało uwagę przy serialu przez 25 lat to cliffhanger z zakończenia 2 sezonu. Teraz wszystko się wyjaśniło/zakończyło i Judy wygrała! Zniszczenie Boba przez Freddiego deus ex machinę to prawdziwe zło. Śmierć Mr. C jest paradoksalna.

- Co się dzieje, gdy Cooper odkrywa, że sprawa z Mr. C jest zakończona? Czas się zatrzymuje. Nie ma już więcej czasu dla serialu. Co robi Cooper? Przenosi się w czasie do przeszłości. Co my robimy, gdy odkrywamy rozwiązanie zagadki? Przestajemy się nią interesować. Tajemnica umiera/znika. Dlatego jak Cooper przenosi się, by uratować Laurę to Laura znika.

- Laura urodziła się, by umrzeć w TV, żeby w ten sposób powstała tajemnica morderstwa, która będzie odkrywana i w ten sposób będzie powstawało Twin Peaks.

- Lynch mówił w wywiadzie, że jak poznajemy zakończenie serialu to serial przestaje dla nas istnieć.

- Gdy poznaliśmy zakończenie Twin Peaks – zniszczenie Boba – to serial zaczął znikać z naszej pamięci – zniknęła Laura tak jakby to wszystko się nie wydarzyło. Znaleźliśmy się w tym samym miejscu jakby Twin Peaks nigdy nie istniało. Cooper udał się w przeszłość, by ratować Laurę, bo jest naszym reprezentantem – a my czujemy, że zrobiliśmy źle i chcemy to naprawić.

- Sezon 3 tak mocno cierpi przez brak Laury, że chciałby, żeby ona nigdy nie istniała – scena jak Sarah próbuje zniszczyć zdjęcie Laury, ale to niemożliwe. Nie da się cofnąć tego, że Laura istniała. Pamięć o niej nie może zostać zniszczona. Paradoks – serial nie może istnieć jeśli kiedyś nie powstanie tajemnica morderstwa Laury. Przeszłość determinuje/tworzy przyszłość.

- Do tego co się dzieje później, po zniszczeniu Boba i nieudanej próbie uratowania Laury, musimy zrozumieć kim jest Diane. O tym w następnej części.


 

22. DIANE…?

- od 4:16:24 do 4:25:06

- Po zabiciu Diane Tammy odkryła, że to była tulpa. Wtedy zakończył się wątek tulpy Diane i po przeniesieniu się do Chaty zniknęła – towarzyszył temu wiatr.

- Czym jest tulpa? To coś w rodzaju wymyślonego przyjaciela, którego w jakiś sposób odczuwamy/wyczuwamy. On wie, że jest wymyślony, ale ma własną osobowość. Żyje w naszej głowie i możemy się z nim komunikować jak z osobną osobą. Autor porównał tulpę do Wilsona – piłki w filmie Cast Away, gdzie postać grana przez Toma Hanksa była sama na wyspie i rozmawiała z piłką. My widzieliśmy tylko, że mówi do piłki, ale postać Hanksa wyobrażała sobie, że rozmawia z konkretną osobą.

- Twin Peaks to coś co mamy w głowie – sen, który jest produktem telewizji.

- Kim jest Diane w sezonach 1-2? Nasz reprezentant – Cooper – wysyła jej swoje nagrania z dyktafonu. Dzieli się z nią swoimi wnioskami i pomysłami. Nigdy jej nie widzimy, ani w pierwszych sezonach ani w filmie. Możemy sobie tylko wyobrazić, że to jakaś osoba. Diane była dla Coopera jak piłka dla Hanksa w Cast Away.

- Diane jest i zawsze była tulpą – tulpą widzów.

- Twin Peaks było snem Lyncha, więc tylko on wiedział jak Diane mogłaby wyglądać i tylko Lynch z Frostem mogli wiedzieć jak mogła odpowiadać Cooperowi.

- Natomiast The Return to sen widzów, więc w 3 sezonie Diane wygląda tak jak my ją sobie wyobrażaliśmy. Czyż wybór Laury Dern do zagrania Diane nie wydawał nam się najbardziej logiczny?

- Mr. C ukrył prawdziwą Diane w innej osobie – ślepej kobiecie, która nie może oglądać tv i dzielić z nami snu. To więzienie dla jej tożsamości.

- Mr. C stworzył kopię Diane, która myślała, że jest prawdziwą Diane. Stworzył ją do złych celów. Smsy, które jej wysyłał to odpowiednik kaset z dyktafonu. Ale teraz – w naszej wyobraźni – Diane może już odpowiadać jak daleko jest już śledztwo. Czeka na moment, gdy FBI odkrywa, że Cooper jest w Las Vegas i wtedy zła Diane próbuje zabić agentów.

- Diane to nasza projekcja tego kim myślimy, że Diane jest i świat, w którym ona żyje to świat, o którym myślimy, że tym powinno być nowe Twin Peaks.

- Tak samo jak Mr. C schował Diane w innej kobiecie, tak samo schował dobro/Coopera w innym facecie/Dougim – więzienie w innej osobie, która nie może się komunikować. Więzienie tożsamości.

- Nowy sezon/The Return myśli, że jest prawdziwym Twin Peaks (a TP samo w sobie jest samoświadome i wie, że jest tworem wyobraźni). Tak samo jak fałszywa Diane, która myśli, że jest prawdziwą Diane (a Diane to tulpa, która jest samoświadoma i wie, że jest wytworem wyobraźni).

- Fałszywa Diane to wytwór naszych gnijących mózgów w złym celu. Oglądając serial czekamy aż FBI wreszcie odkryje, że Cooper jest w Las Vegas. Tym samym zła kopia Twin Peaks ma zabić nasze dusze wyjaśnieniem/odpowiedzią.

- Diane reprezentuje Twin Peaks jako serial sam w sobie.

- DIANE = TWIN PEAKS.

- Scena jak fałszywa Diane opowiada swoją historię Gordonowi: Pewnego dnia ktoś wszedł bez pukania. Byłam zadowolona, że go widzę. Ale on tylko chciał wiedzieć co się dzieje w biurze. Czułam się jakby mnie przepytywał. – To my, widzowie, chcieliśmy odpowiedzi od serialu. / Zgwałcił mnie! – Zabraliśmy odpowiedzi siłą.

- W S03 otrzymaliśmy TP, które sami sobie wyobraziliśmy/stworzyliśmy/jakie chcieliśmy. Wyobraziliśmy sobie serial, który kochaliśmy, którego od dawna nie ma. Ale czy ten serial faktycznie wrócił czy tylko to sobie wymyśliliśmy?

- Końcówka serialu, scena na posterunku po pokonaniu Boba z twarzą Coopera jako znakiem wodnym: prawdziwa Diane, którą kochał Cooper i tak długo jej nie było wreszcie wróciła. Wróciła czy tylko ją sobie wymyśliliśmy?

- Cooper/my cieszymy się widząc ją. Tylko, że to się nie dzieje naprawdę. To miało być Twin Peaks i nasze zakończenie, ale na ekranie pojawia się zgniłe jajo z twarzą Diane w środku – to wszystko to jednak tylko tulpa, która powstała z naszych zgniłych pomysłów w zgniłych głowach. Przez całe The Return jedynie kopiowaliśmy wszystko czym był oryginalny serial – same memy i dodatkowo dużo przemocy.

- Jak wygląda ta niby prawdziwa Diane? Ma czerwone włosy i białoczarne paznokcie – wygląda jak czerwony pokój w Chacie – kurtyna i czarnobiała podłoga.

- Memy z Twin Peaks stworzą Twin Peaks? Myliliśmy się.

- Gdy Cooper pojawia się w pustym pudle z eksperymentu to wygląda to tak jakby powstał z popiołów w krematorium.

- Gdy Cooper znalazł się w pomieszczeniu pośród morza niebytu to spotkał w nim Diane, której nie rozpoznał – ślepą kobietę. Pomieszczenie było duże i z kamienia. Wyglądało jak mauzoleum/grobowiec. To jest mauzoleum – w naszych umysłach/naszej pamięci. Miejsce, w którym TP zostało spalone.

- Gdzie znajduje się ekspres do kawy/Jeffries? Również w tym mauzoleum.

- Gdy zaczęliśmy 3 sezon to chcieliśmy jak najszybciej otrzymać odpowiedzi. Byliśmy bardzo niecierpliwi. Dlatego w odcinku 3 chcieliśmy wrócić przez gniazdko elektryczne numer 15 – oznaczające 15 odcinek, gdzie Cooper otrzymuje odpowiedzi – przypomina sobie kim jest, a to jest początkiem końca. Jeszcze na to za wcześnie, bo jest odcinek 3. Dlatego nasz przyjaciel Twin Peaks/Diane w ciele Naido ostrzega nas, żebyśmy nie przechodzili przez to gniazdko, bo to oznacza śmierć i przełącza przełącznik na gniazdko elektryczne numer 3. Dzięki niej mogliśmy trafić do odpowiedniego odcinka. Podczas gdy to się dzieje to słyszymy jak Matka Zła/Judy/wyjaśnienie próbuje wejść do środka, by zniszczyć serial raz a dobrze. Nie może tego zrobić, bo to nasza pamięć.

- Nasze wyobrażenie tego czym powinno być TP znajduje się w mauzuleum w odcinku 15. Ale w mauzoleum w odcinku 3 znajduje się tam Ronette Pulaski podpisana w napisach końcowych jako Amerykańska Dziewczyna. Oryginalną amerykańską dziewczyną była Laura Palmer, ale to TP jakie stworzyliśmy po zakończeniu jej sprawy, więc jedyna amerykańska dziewczyna związana z morderstwem jaka nam pozostała to Ronette.

- Zanim wróciliśmy do odcinka 3 to pojawiła się głowa Briggsa, która przypomniała nam o niebieskiej róży. I wtedy widzimy niebieską różę w mauzoleum. To oznacza, że jakieś tajemnice jeszcze zostały w serialu. Ale w mauzoleum z odcinka 15 nie ma już ani róży ani Ronette – serial został już całkowicie zmieniony przez nasze zgniłe pomysły i miejsce Ronette zajęła Diane i niebieska róża zniknęła. W epizodzie 15 wszystkie pozostałości oryginalnego TP zniknęły i serial stał się całkowicie naszym wytworem wyobraźni/fałszywym serialem.

- Zakończenie w następnej, ostatniej części.


 

23. WHAT YEAR IS IT?

- od 4:25:06 do końca / 4:35:38

- W końcówce S03 Cooper próbował uratować Laurę w przeszłości, ale ta zniknęła. Sprawa jej morderstwa została wymazana z historii.

- Po wymazaniu historii morderstwa Laury serial się zresetował. Po raz drugi.

- Pierwszy raz serial zresetował się na początku S03, gdy tajemnica jeszcze istniała. Laura mówiła Cooperowi/nam, że może teraz wyjść/możemy to teraz wyłączyć. Ale oglądaliśmy dalej, odwróciliśmy wzrok od znikającej Laury. Odwróciliśmy wzrok i zaczęliśmy śnić swój sen o TP. To był pierwszy reset.

- Stare TP -> pierwszy reset -> The Return -> drugi reset -> Rzeczywistość/to co zrobiliśmy z serialem w rzeczywistości.

- To co się wydarzyło w rzeczywistości jest podsumowaniem tego co miało miejsce w naszym fałszywym śnie o TP/The Return.

- Cooper zignorował ostrzeżenie Laury i odwrócił od niej wzrok. Cooper widział i zaakceptował mrok naszego snu o wyjaśnieniu/odpowiedziach. Do Chaty wrócił też Mr. C. Teraz Cooper ma w sobie dobro i zło, więc ma w sobie równowagę i może opuścić Chatę.

- Ale zło zostało już wyrządzone i Judy już wygrała – wyjaśnienie musi się rozegrać.

- Cooper/my wychodzi z limbo, w którym był przez 25 lat. Przechodzi przez las/tv i spotyka Diane/Twin Peaks.

- Cooper z Diane jadą starym samochodem, by wrócić do owls/sów/linii wysokiego napięcia – by wrócić serial do tv. Już widzieliśmy cały sezon, więc intuicja podpowiada Cooperowi, że to Twin Peaks może być inne.

- Diane/Twin Peaks ostrzega Coopera/nas w aucie, że to może być zły pomysł. Ale i tak jedzie/oglądamy sezon.

- Cooper przejeżdża przez portal między dwoma światami. Pomiędzy tymi dwoma światami Cooper i Diane odbywają stosunek. Co robią? Przemieszczają się ze świata do świata.

- Cooper reprezentuje nas w prawdziwym świecie. Diane reprezentuje Twin Peaks w świecie TP. To stosunek płciowy między dwoma światami, który symbolizuje powrót TP do tv.

- Myśleliśmy, że nasza miłość przywróci serial, ale zamiast tego wymazała go z historii. Ale TP nadal istnieje w przeszłości, a przeszłość możemy nadal oglądać w tv. TP jest na zawsze w tv, w powtórkach – w pętli między snem Coopera/naszym, a rzeczywistością Coopera/naszą. Dlatego Cooper mógł wtedy spotkać Diane/TP w lesie – przeszłości tv.

- Pozostawiliśmy sobie dobre wspomnienia nawet z The Return – odtworzenie Dougiego dla jego rodziny.

- Natomiast po scenie seksu między światami serial został zniszczony i przenieśliśmy się do świata, w którym TP już nie istnieje. A to miejsce to nasz świat. W teraźniejszości.

- To w naszym świecie i w teraźniejszości się obudziliśmy/obudził się Cooper. Ale w naszym świecie nie ma takich ludzi jak Cooper, Laura czy Diane. Cooper stał się Richardem – zniszczyliśmy przyszłość TP tak jak Richard/syn Mr. C przejechał dziecko. Laura stała się Carrie Paige – jak zaginiona kartka z pamiętnika Laury. W domu Palmerów mieszka prawdziwa właścicielka domu – wspomina o rodzinie Tremondów. Diane stała się Lindą – i znowu jej nie widzimy tak jak tulpy.

- Diane w czasie postoju pomiędzy światami widzi prawdziwą Lindę. W tym momencie obie patrzą na siebie. Jest jednocześnie osobą, który ogląda tv i postacią z tv, która jest oglądana w tv. Natomiast Cooper nie widzi samego siebie, ponieważ jest nami.

- Podczas sceny seksu Diane jest aktywna, a Cooper tylko leży i się przygląda. To my, a my oglądamy tv.

- Diane zaczyna płakać i zasłaniać twarz Coopera. Nie chodzi tylko o wspomnienie o gwałcie. Pamiętacie sen Gordona i to, że nie mógł widzieć twarzy Coopera w rzeczywistym świecie? Diane nie może już patrzeć na twarz Coopera, ponieważ jest postacią z tv, a postacie z tv nie widzą nas – widzów. W trakcie seksu przenoszą się do rzeczywistości, a Cooper staje się widzem/widownią – tym kim jest w rzeczywistości. Diane nie może już widzieć jego/naszych twarzy.

- Po przedostaniu się do naszego/rzeczywistego świata nadal potrzebujemy swojego reprezentanta, więc Cooper pamięta kim jest.

- Cooper zachował swoją tożsamość, mimo że w naszym świecie nie istnieje. Oglądamy teraz TP, które nie istnieje. To serial, który puściliśmy w powietrze – nieistniejące TP.

- Stary samochód, którym przyjechaliśmy zniknął.

- Ten Cooper to mniej niż to co pamiętamy z tv, bo to nie jest już karykatura postaci/postać z tv. Kawa to już nie paliwo dla śledztwa, to tylko kawa. Cooper nie jest już samym dobrem – teraz jest zrównoważony/równowaga – bo w rzeczywistości każdy ma dobre i złe strony.

- W ostatnim odcinku S03 mamy to co mieliśmy przez cały ten sezon. Staramy się stworzyć Twin Peaks w świecie, w którym nie istnieje. Znowu tylko memy z TP – napis Judy w logo sklepu, biały koń w domu Carrie, martwy facet przypominający Boba, Carrie, która mówi, że nie jest Laurą, ale ma matkę o imieniu Sarah, jej imię i nazwisko – Carrie Paige – zagubiona kartka z pamiętnika, Chalfont i Tremond, o których wspomina właścicielka domu. To wszystko to rzeczy, które pamiętamy z serialu. Ale memy z TP nie stworzą TP.

- Nie jesteśmy w stanie dostrzec i zaakceptować tego, że TP już odeszło.

- Wróciliśmy do domu i próbowaliśmy wymusić na nim, by był tym czym był, byśmy znowu mogli otrzymać wyjaśnienie/odpowiedzi. By dobić tego umierającego konia i zabić serial jeszcze raz.

- Cooper zadaje pytanie – Który to rok?

- Czy to 1990, gdy tajemnica była jeszcze żywa? To przyszłość? To przeszłość? Nic z tych rzeczy. TP umarło w przeszłości i to nie jest przyszłe TP. Laura Palmer była Twin Peaks, ale to nie jest Twin Peaks i to nie jest Laura. Ale nadal oglądamy ten serial, więc to nadal jest TP i Laura, a raczej to co z nich pozostało w naszych wspomnieniach.

- Gdy Laura krzyczy przed domem – krzyczy tak samo jak w pierwszym odcinku, gdy zniknęła. Teraz już nie sama Laura, ale cały koncept i wspomnienia o Laurze krzyczą w agonii podczas usuwania z telewizji.

- Podczas krzyku Laury Cooper odwraca od niej wzrok tak samo jak zrobił to w pierwszym odcinku – staramy się odwrócić wzrok/kontynuować śledztwo/tajemnicę/serial. Ale to koniec. Serial umiera.

- Na ekranie pozostała ciemność. Prąd został odłączony.

- Na ekranie pojawia się ostatni obraz – Cooper/my, któremu Laura szepcze do ucha. To my ciągle wzbraniający się przed przyjęciem do wiadomości, że serial się zakończył. Nie możemy tego przyjąć do wiadomości przez to co zrobiliśmy mu 25 lat temu.

- W zakończeniu odcinka logo Lynch/Frost już nie ma wyładowań elektrycznych. To koniec.

- Zabiliśmy dwa ptaki jednym kamieniem / upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu. Nic ma już czego wyjaśniać, bo nie zostało już nic do wyjaśnienia.

- Na koniec autor umieścił wypowiedź Pieńkowej. Nie wiem skąd pochodzą jej wypowiedzi, ale było kilka jej cytatów w całej analizie – po jej wyglądzie wnioskuję, że po zakończeniu 2 sezonu. Oto co ona mówi do nas: Po otrzymaniu odpowiedzi ogarnia nas wielki smutek. Prawie zawsze jest lepiej czegoś nie wiedzieć. Ale zawsze pozostaje pytanie – dlaczego? I to pytanie będzie trwało i trwało dopóki nie pojawi się ostateczna odpowiedź. Wtedy wiedza będzie tak wielka, że nie będzie już miejsca dla pytań.

- KONIEC ANALIZY

bardzo_suabe_rymy